Pasożyty pokarmowe – dwie metody leczenia

Wiele rodzajów pasożytów, zwłaszcza te jelitowe oraz pierwotniaki, są przenoszone przez żywność. W Polsce najczęściej spotykane pasożyty pokarmowe to włosogłówka, lamblia, węgorek, glista oraz tasiemiec. Duża część tych organizmów dostaje się do przewodu pokarmowego człowieka za pośrednictwem wody, kontaktu z glebą czy drugim człowiekiem. Bardzo częstym powodem zakażenia pasożytami, jest także jedzenie surowego, niedogotowanego mięsa wieprzowego.

W krajach rozwijających znaczna większość tasiemców oraz glist znajduje się w:

  • niedogotowanych rybach, krabach i mięczakach,

  • niedogotowanym mięsie oraz surowych roślinach wodnych takich jak rzeżucha,

  • surowych warzywach, które zostały zanieczyszczone kałem zwierzęcym.

Niektóre z produktów ulegają zanieczyszczeniom poprzez pracowników usług gastronomicznych, którzy nie przestrzegają zasad higieny lub pracują w nieodpowiednich warunkach sanitarnych.

Objawy pasożytniczych zakażeń pokarmowych różnią się w zależności od rodzaju pasożyta. Część z nich powoduje biegunkę i podobne objawy żołądkowo-jelitowe. Zdarzają się także takie dolegliwości jak bóle brzucha, mięśni, kaszel, zmiany skórne, utrata masy ciała. Leczenie także jest uzależnione od typu zakażenia.

W jaki sposób pozbyć się pasożytów?

Istnieją dwa główne sposoby leczenia pasożytów:

  • Leczenie medyczne, za pomocą silnych środków chemicznych, dostępnych na receptę. Dają one szybki efekt, jednak aby zadziałały, trzeba przede wszystkim trafić w odpowiedni moment w cyklu rozwojowym pasożyta. Podczas leczenia takimi preparatami, zachodzi także ryzyko powstania reakcji Herx, czyli zatrucia organizmu ciałami martwych pasożytów.

  • Środki naturalne, które opisujemy na tym blogu. Naturalne preparaty, takie, jak piołun, pestki dyni czy wyciąg z czarnego orzecha, mają skuteczne działanie przeciwpasożytnicze i jednocześnie, nie będą wpływały w tak szkodliwy sposób na organizm, jak leki na receptę.

A Ty, który sposób leczenia wybierasz?

Kategorie

Dodaj komentarz