Tasiemce – najbardziej odrażające pasożyty

Tasiemce to pasożyty o wydłużonym kształcie, które żyją w układzie pokarmowym. W wielu przypadkach, zarażenie tasiemcem nie daje żadnych objawów i nie prowadzi do problemów zdrowotnych.

Na pocieszenie można dodać, że tasiemce nie są zbyt częstym problemem zdrowotnym, a gdy już na nie cierpimy, można je wyleczyć.

Podstawowe informacje na temat tasiemców

Tasiemce są pasożytami, co oznacza, że żyją one w organizmie żywiciela, przyczepiając się do ścian jelita. Pobierają one substancje odżywcze bezpośrednio z organizmu żywiciela, a jeśli dojdzie do ich rozwoju, mogą prowadzić do niedoborów żywieniowych.

Tasiemce dostają się do organizmu na wiele sposobów, przede wszystkim z zanieczyszczonym jedzeniem i wodą. Ich jaja są wydalane z kałem, a gdy nie myjemy rąk po wyjściu z ubikacji, może łatwo dojść do zakażenia. Gdy jaja tasiemca znajdą się w naszym ciele, przechodzą niestrawione przez kwasowe środowisko żołądka i następnie przedostają się do jelit. Tasiemce żywią się pokarmem, który przyjmujemy. Nie posiadają własnego układu pokarmowego i chłoną pokarm całą powierzchnią organizmu.

Tasiemce mają prostą budowę i składają się z segmentów. Gdy rosną, wytwarzają nowe segmenty i pozbywają się starych segmentów. Każdy z odrywających się segmentów, zawiera tysiące jaj. Tasiemce budzą tak duży niepokój, ponieważ osiągają bardzo duże rozmiary. Składają się nawet z 3000 segmentów, i mogą sięgać nawet 25 metrów. Są też wyjątkowo długowieczne – żyją do 30 lat.

Nowe segmenty wyrastają przy główce i są wąskie, natomiast kolejne segmenty, stają się coraz szersze i odrywają się. Widocznym objawem zakażenia tasiemcami, jest pojawienie się ich segmentów w kale. Zakażenie tasiemcami jest częstsze w nieskanalizowanych rejonach świata, ponieważ jaja tasiemców mogą przedostać się w nich do gleby. Prowadzi to do skażenia warzyw.

Jaja tasiemców są wyjątkowo odporne – mogą żyć w glebie nawet kilka miesięcy, czekając na to, aż znajdą się w organizmie żywiciela. Zwierzęta, takie jak świnie i krowy, ulegają zakażeniu tasiemcem, na przykład przez brudną paszę lub jedzenie trawy i rycie w ziemi. Jaja tasiemca rozwijają się w ich jelitach i przenikają do mięśni. Człowiek zakaża się nimi następnie przez zjedzenie niedogotowanego mięsa. Cykl życiowy pasożytów bywa skomplikowany i różne gatunki tasiemców, potrzebują różnych żywicieli.

Jakie są przyczyny zakażenia pasożytami?

Główną przyczyną jest jedzenie niedogotowanego mięsa lub niedokładnie umytych warzyw.

Szczególną uwagę należy zwracać na to, co jemy, podczas podróży do egzotycznych krajów. Przyczyną zakażenia może stać się na przykład wypicie nieprzegotowanej wody. Ryzyko zarażenia się tasiemcem, jest znacznie mniejsze w „sterylnych”, miejskich warunkach. Ogromne znaczenie w zmniejszeniu ilości zachorowań na tasiemce, miało skanalizowanie miast. Umożliwiło to odizolowanie odchodów od źródeł wody i produkcji żywności. Takie wynalazki, jak kanalizacja, wydają się dla nas czymś normalny i nie zdajemy sobie sprawy, jak są one ważne dla zdrowia.

Aby znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na tasiemce, zawsze myj ręce po wyjściu z ubikacji. Jaja tasiemca są mikroskopijne i przyklejają się do różnych powierzchni, w tym do klamek. Jeśli Twoje dziecko nie chce myć rąk, prawdziwa historia o pasożytach je na pewno do tego nakłoni.

Nie zapominaj także o tym, że pasożyty (w tym tasiemce), znajdują się także w rybach. Pisałem o tym w jednym z poprzednich tekstów na temat sushi.

Objawy zakażenia

Tasiemce mogą nie dawać widocznych efektów zakażenia. Często jest tak, że rozwijają się przez miesiące i lata, zanim pojawią się jakieś objawy. Organizm dzieci jest bardziej wrażliwy, dlatego też objawy pojawiają się wcześniej. Mogą się one skarżyć między innymi na:

  • Mdłości
  • Biegunkę
  • Bóle brzucha
  • Zmniejszenie masy ciała

Kawałki tasiemca mogą się pojawiać także w kale. Jeśli dziecko choruje na tasiemca, często trzeba leczyć całą rodzinę, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że występuje on także u pozostałych członków.

Istnieje kilka rodzajów tasiemców, a każdy z nich ma nieco inny wpływ na organizm. Jeśli dojdzie u Ciebie do zakażenia rybim tasiemcem, objawia się to anemią. Dzieje się tak dlatego, że wchłania on witaminę B12, potrzebną do tworzenia białych krwinek. Dziecko jest wtedy blade, łatwo się męczy i ma skrócony oddech. Poważny niedobór witaminy B12, prowadzi do przygnębienia i apatii, oraz do poważnych dolegliwości układu nerwowego. Kuracja mająca na celu wyeliminowanie pasożytów, pozwala przywrócić prawidłowy poziom witaminy B12.

h_nana_adultf

Tasiemiec bąblowcowy daje znacznie bardziej niepokojące objawy. Jego larwy są w stanie rozerwać ściany jelit i następnie przedostać się do krwiobiegu. Mogą one podróżować do różnych rejonów ciała (jak mięśnie, oczy czy nawet mózg) i tworzyć w nich cysty. Prowadzi to do choroby zwanej bąblowicą, która daje rozwija się podobnie, jak nowotwory i zwykle kończy się śmiercią. Dochodzi do niej przede wszystkich w krajach rozwijających się, natomiast na zachodzie, jest rzadkością.

Choroba może wywoływać takie objawy, jak:

  • powstanie guzów pod skórą
  • drgawki, gdy cysty umiejscowią się w mózgu
  • problemy z widzeniem, gdy cysta powstanie w oku
  • nieprawidłowa praca serca
  • problemy z chodzeniem (gdy cysty są w kręgosłupie)

Zjedzenie wieprzowiny zarażonej przez tego pasożyta, może prowadzić do zakażenia, ale nie wywoła bąblowicy. W mięsie znajdują się dojrzałe formy tasiemca, które nie podróżują po organizmie.

Bąblowica powstaje natomiast, jako efekt jedzenia zanieczyszczonego pokarmu. Do zakażenia jajami tasiemca (zarówno bąblowcowego, jak i innych odmian), dochodzi wtedy, gdy zjemy pożywienie skażone odchodami. Największe ryzyko niesie ze sobą jedzenie surowych, niemytych warzyw. Zwróć na to uwagę, gdy znajdziesz w sieci artykuły na temat pozytywnych właściwości jedzenia brudnych warzyw, które mnożą się teraz jak grzyby po deszczu.

Kiedy skontaktować się z lekarzem?

Objawy zakażenia pasożytami (zwłaszcza u dzieci) nie są jednoznaczne. Z tego powodu, należy skontaktować się z lekarzem wtedy, gdy cierpisz na przedłużające się dolegliwości jelitowe i nie jesteś w stanie wywioskować, skąd się one biorą. Warto zrobić badania na pasożyty także wtedy, gdy wróciliśmy niedawno z podróży z miejsc, gdzie panowały gorsze warunki sanitarne.

Inne objawy towarzyszące zakażeniu pasożytami, to problemy bóle brzucha, zaparcia i biegunki, złe samopoczucie czy chudnięcie.

Kategorie

Dodaj komentarz