10 oznak świadczących o tym, że możesz mieć pasożyty

Myśl o tym, że chorujemy na pasożyty, jest przerażająca. Niesłusznie – ta choroba jest częstsza niż może Ci się wydawać. Pasożyty są takim samym problemem zarówno w miastach, jak i na wsi. Dotykają one większość osób, jednak w różnym stopniu. Zatrucie pasożytami jest trudne do wykrycia, ponieważ wywołują one wiele różnych objawów, które mogą oznaczać także występowanie innych chorób.

W jaki sposób można zarazić się pasożytami?

Jest wiele dróg zakażenia – po pierwsze, wnikają one do naszego organizmu, przez zanieczyszczone jedzenie i wodę. Bardzo często można je spotkać w niedogotowanym mięsie i wodzie z takich ujęć, jak rzeki czy jeziora. Większość osób obwinia za zachorowania niedogotowane mięso, jednak nie jest to jedyny winny. Duża ilość pasożytów znajduje się w glebie, dlatego tak ważne jest mycie owoców i warzyw. Niektóre z pasożytów, mogą dostać się do organizmu bezpośrednio przez skórę.

Gdy jedna osoba ulegnie zakażeniu pasożytem, bardzo łatwo może go przekazać dalej. Jeśli jesteś zarażony pasożytami i na przykład zapomnisz rąk po wyjściu z ubikacji (co według niektórych badań robi nawet 60% Polaków), rozsiewasz pasożyty po całym swoim otoczeniu. Bardzo łatwo jest się zarazić pasożytami podczas zabawy ze zwierzętami. Głównym sposobem na zapobieganie zakażeń pasożytami oraz unikanie ich rozsiewania, jest częste mycie rąk. Zakażenie się pasożytami jest możliwe także wtedy, gdy podróżujemy za granicę. W takim przypadku, najczęściej zakażamy się przez picie nieprzegotowanej wody lub kostki lodu.

10 oznak, które mogą świadczyć o tym, że masz pasożyty

  • Pojawiły się u Ciebie objawy przypominające IBS, czyli zaparcia, biegunka, wzdęcia oraz inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
  • Podczas podróż zagranicznej miałeś biegunkę, a wcześniej nie pojawiały się u Ciebie takie problemy.
  • Zatrułeś się jedzeniem i od tamtej pory, Twoje trawienie znacznie się pogorszyło.

  • Masz problemy z zasypianiem, lub budzisz się wielokrotnie w ciągu nocy.

  • Masz na skórze podrażnienia, wysypkę, pokrzywkę lub egzemę

  • Zgrzytasz zębami podczas snu

  • Cierpisz na bóle mięśni i stawów

  • Odczuwasz zmęczenie lub jesteś wyczerpany, masz depresję i apatię

  • Nie czujesz się najedzony mimo dużej ilości przyjętego pokarmu

  • Wykryto u Ciebie niedobór żelaza

Te objawy mogą pojawiać się niezależnie od siebie i czasem trudno jest wyjaśnić, skąd się biorą. Zwróć uwagę na to, że człowiek może być jednocześnie nosicielem wielu pasożytów, a niektóre z nich dają różne objawy u różnych żywicieli.

Niektóre pasożyty zwiększają przenikanie wody do światła jelit, prowadząc do biegunki, inne zaś, nasilają zaparcia. Takie objawy, jak problemy ze snem, podrażnienie skóry, zmiany nastroju i bóle mięśni, są wywoływane przez toksyny wydzielane przez pasożyty do krwiobiegu.

Wpływają one na złe samopoczucie i wiele powiązanych dolegliwości. Zgrzytanie zębami i budzenie się w nocy, może być reakcją na nadmierny stres. Zmiany nastroju (podobnie, jak problemy z nastrojem) biorą się z tego, że pasożyty potrafią wydzielać do krwi neurotransmitery o negatywnym działaniu na organizm.

W jaki sposób można sprawdzić, czy cierpimy na pasożyty?

Najlepszym (chociaż wcale nie 100 procentowym sposobem), jest zlecenie badania kału. Standardowe badanie kału, które wykonuje się w przypadku podejrzenia występowania pasożytów, nie jest byt dokładne i dlatego w przypadku negatywnego wyniku należy je powtórzyć.

Problem wynikający z przeprowadzenia tego badania polega na tym, że daje ono prawidłowy wynik jedynie w sprzyjających okolicznościach. Patolog bada próbki pod mikroskopem, a bardzo prawdopodobne jest to że pasożyty w próbce będą w stadium uśpienia.

Aby zidentyfikować pasożyty za pomocą standardowego testu, próbka musi zawierać żywe pasożyty, które przeżyją aż do momentu badania. Patolog musi zobaczyć je poruszające się pod mikroskopem. Test kału zwykle daje negatywne wyniki, ponieważ pasożyty z dużym prawdopodobieństwem będą w stadium uśpienia.

W jaki sposób pozbyć się pasożytów?

To, że chorujemy na pasożyty, można ustalić za pomocą badania, albo na podstawie objawów, które u nas występują. W wielu przypadkach nie można jednoznacznie zidentyfikować pasożyta i wtedy warto zastosować preparaty zawierające szereg składników, jak wyciąg z czarnego orzecha, ekstrakt z berberysu, ekstrakt z Pau d’Arco czy czosnek. Taki skład zarówno wzmacnia organizm i pozytywną florę jelitową, jak i działa bezpośrednio na pasożyty.

Przed rozpoczęciem leczenia pasożytów warto porozmawiać z lekarzem o ewentualnym wzmocnieniu wątroby, szczególnie, jeśli miałeś z nią problemy. Wyeliminowanie pasożytów prowadzi do lekkiego zatrucia organizmu dlatego, że ich ciała się rozkładają. Na szczęście, ten stan (nazywany reakcją Herxheimera), trwa tylko kilka dni.

Jeśli wydaje Ci się, że cierpisz na pasożyty, powinieneś jak najszybciej podjąć środki w celu ich wyeliminowania z organizmu. Dzięki temu poprawisz swoje samopoczucie i odtrujesz cały organizm.

Kategorie

Dodaj komentarz