Borelioza – wczesne i późne objawy

forest-483207_960_720

Na dworze zrobiło się ciepło i zaczęliśmy wychodzić na spacery, także w plener. Należy pamiętać o tym, że wiąże się to z zagrożeniem, jakim jest borelioza.

Borelioza, zwana także chorobą z Lime, przenosi się przez kleszcze. Nie są one zakażone „od urodzenia”, aby kleszcz stał się nosicielem boreliozy, musi najpierw ugryźć zwierze, które jest już nią zakażone. Często są to gryzonie. Warto zauważyć, że aby doszło do zakażenia boreliozą, kleszcz musi znajdować się na skórze człowieka dość długo – od 24 do 48 godzin. Dochodzi do tego zwykle wtedy, gdy nie sprawdziliśmy po przyjściu ze spaceru, czy na naszej skórze nie ma niepożądanego „lokatora”.

Choroba jest dość powszechna na północnej półkuli Ziemi – ocenia się, że w Europie choruje na nią około 65 000 osób, natomiast w USA – około 300 000 osób. Największe zagrożenie niosą ze sobą wędrówki w okolice z wysoką trawą, licznymi drzewami i krzakami. W praktyce, w Polsce najłatwiej jest się zarazić tą chorobą, udając się na grzyby bądź na ryby, w ciężko dostępne miejsce. Chorują na nią częściej osoby, które są blisko związane z przyrodą, na przykład leśnicy, fotografowie dzikich zwierząt czy myśliwi.

Objawy boreliozy

Pierwsze objawy

Po około 2 tygodniach od ugryzienia kleszcza, na skórze może (ale nie musi) pojawić się kolista plama, przypominająca nieco wysypkę. Jej centrum stanowi miejsce ugryzienia przez kleszcza. Plama oznacza, że w danym miejscu doszło do zakażenia bakteriami boreliozy i zaczynają się one namnażać. Zmiana zwykle nie jest bolesna, nawet wtedy, gdy ją dotykamy. Z tego powodu, wiele osób nie zwraca na nią uwagi.

Po kilku tygodniach

Z czasem bakterie rozprzestrzeniają się także na cały organizm, dając szereg niepokojących objawów. Są one jednocześnie dość trudne do odróżnienia od innych chorób, dlatego problem z rozpoznaniem boreliozy, mają nawet doświadczeni lekarze. Do objawów boreliozy, należą między innymi:

  • dreszcze

  • gorączka

  • bóle gardła

  • uczucie zmęczenia

  • bóle mięśni

  • bóle głowy

  • powiększenie węzłów chłonnych

  • niewyraźne widzenie, nie związane z wadą wzroku

Bardzo łatwo jest je pomylić ze zwykłą grypą. Gdy choroba jest dość zaawansowana, mogą pojawić się także objawy neurologiczne, takie, jak przygnębienie czy uczucie łaskotania w kończynach.

Późne objawy

W większości przypadków boreliozy, choroba pozostaje niewykryta w 2 pierwszych etapach i przechodzi do 3 stadium. W jego przypadku można doświadczyć takich objawów, jak przewlekłe bóle głowy, bóle stawów, drętwienie w różnych częściach ciała, trudności w trzeźwej ocenie sytuacji i myśleniu, zaburzenia rytmu serca, pogorszenie pamięci krótkotrwałej, zmiany nastroju i zaburzenia snu. Te objawy stają się bardzo niepokojące dla pacjenta. W wielu przypadkach, lekarze nie są w stanie ocenić prawidłowo stanu zdrowia chorego i stosują różne kuracje, które nie dają wyzdrowienia. Choroba może być łatwo pomylona na przykład ze stwardnieniem rozsianym, nowotworami czy zaburzeniami psychicznymi.

Kategorie

Dodaj komentarz