Czy warto stosować antybiotyk – działanie?

Antybiotyk – działanie?

Lek na wszystkie choroby?

Często stoimy przed wyborem najlepszej drogi leczenia, ale nie zawsze wiemy, czy aby dany sposób jest bezpieczny dla naszego zdrowia. Poznaj zalety i wady zastosowania antybiotyku w leczeniu chorób zakaźnych (bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych). Nie wielu z nas wie, że organizm człowieka posiada zdolność do wytwarzania antybiotyku w naturalnych warunkach przez drobnoustroje. Natomiast ten drugi rodzaj antybiotyku składający się z substancji chemicznych wytwarzany jest przez człowieka w warunkach laboratoryjnych.

Efekt działania każdego antybiotyku uzależniony jest od odpowiedniego dopasowania do rodzaju zakażenia i sposobu jego przyjmowania.

Statystyki podają, że na świecie jest ponad 6000 znanych antybiotyków. Nie wielka część z tej liczby, bo tylko 250-300 wykorzystuje się na co dzień w leczeniu, a tylko 30-50 z nich wykorzystuje się powszechnie w medycynie. Czy to dużo, czy mało, odpowiedź sobie sam.

Zbawienna moc antybiotyków.

Do której grupy należysz?

W Polsce wyklarowały się 2 grupy, które różnią się diametralnie podejściem do stosowania antybiotyku. Pierwsza grupa wierzy w zbawienną moc antybiotyków bez względu na wszystko co może mieć bezpośredni wpływ na ich nadużywanie. Te osoby twierdzą, że antybiotyk jest dobry w każdym przypadku. Lekarze często ulegają presji i prośbom pacjentów i przepisują leki bez przeprowadzenia dodatkowych badań.

Druga grupa wystrzega się stosowania antybiotyków jeśli nie jest to konieczne. Często nawet nie stosują antybiotyku wybierając leczenie naturalne. W ten sam sposób leczone są ich dzieci. Tym samym każdy z nas zastanawia się kiedy antybiotyk szkodzi, a kiedy pomaga?

Leczenie antybiotykami można podjąć przy uwzględnieniu poniższych kryteriów:

  • Bakteriologiczna identyfikacja chorobotwórczego drobnoustroju o odpowiedniej wrażliwości,
  • Badania wskazujące na aktywny czynnik patogenny wrażliwy na działanie antybiotyku,
  • Ciężki stan kliniczny chorego,
  • Defekt immunologiczny,
  • Chemioprofilaktyka,

To główne kryteria o których żaden z lekarzy nie powinien zapomnieć.

Antybiotyk niszczy wszystko co napotka na drodze

Antybiotyk - działanie. Czy jest on bezpieczny dla zdrowia?Antybiotyk jest pomocny w sytuacji, kiedy naprawdę nie ma już wyjścia. To wyższa ostateczność. Ma on negatywny wpływ na florę bakteryjną jelit. Jednym z największych minusów antybiotyku jest fakt, że nie jest on wstanie rozpoznać złych bakterii od tych dobrych. Co w ostateczności doprowadza do niszczenia mikroflory bakteryjnej jelit czyli do osłabienia naturalnej odporności immunologicznej organizmu. W ten sposób zatacza się błędne koło. Z jednej strony antybiotyk ma za zadanie zniszczyć nieproszonego intruza, ale z drugiej strony osłabia organizm, który nie jest się wstanie sam bronić przed atakiem kolejnych wirusów, bakterii. Może to mieć bezpośredni wpływ na pogorszenie trawienia, czego objawem są wzdęcia, mdłości, biegunka. Kobiety w tym przypadku powinny szczególnie uważać na nadużywanie leków farmakologicznych. Regularne wyniszczanie dobrych bakterii, które mają za zadanie zachowanie odpowiedniego środowiska w pochwie może doprowadzić do infekcji narządów kobiecych np. grzybicy pochwy.

Zastanów się 2 razy za nim zgodzisz się na leczenie antybiotykami, gdy często wystarczy podjąć leczenie objawowe, żeby uporać się z infekcją.

 

Kategorie

About the Author:

Dodaj komentarz