Czym są pasożyty ludzkie dla człowieka – przyczyny?
Już od dawna wiadomo, że pasożyty to nieodzowny element naszego środowiska. Pasożyty są wszędzie. Ludzie jednak nie są na tyle świadomi i na co dzień zapominają, że każdego dnia są narażeni na bakterie, wirus, które nie zawsze dają o sobie znać tuż po zakażeniu.
Do zakażenia pasożytami może dojść na różne sposoby: spożywanie niedogotowanego mięsa, brak higieny osobistej (rzadkie mycie rąk), picie wody ze zbiorników niewiadomego pochodzenia, przebywając ze zwierzętami, które często są nosicielami pasożytów. Równie dobrze zarazić możemy się już od osoby, która jest zarażona. Nie we wszystkich przypadkach, ale w większości. Pasożytami łatwo się zarazić, więc warto pomyśleć o skutecznej profilaktyce organizmu, która pozwoli nam chronić organizm przed ich inwazją.
Pasożyty przedostają się do organizmu człowieka przeważnie drogą pokarmową. Mogą migrować do organizmu w postaci larw, jajeczek, a także w postaci niewidocznego wirusa (np. gronkowiec złocisty). Trzeba pamiętać o tym, że mogą zaatakować dosłownie każdy organ ciała np. serce, wątrobę, macicę, nerki, pęcherz moczowy, mózg, naczynia krwionośne, limfę, skórę i układ pokarmowy.
Niewidoczny wróg – objawy
Dlaczego pasożyty atakują ludzki organizm? Odpowiedź jest prosta. Jak sama nazwa wskazuje pasożyt, aby przeżyć wykorzystuje inny, obcy organizm do tego, aby funkcjonować i rozwijać się. To oznacza, że pasożytuje on na obcym organizmie pobierając wszelkie składniki mineralne, odżywcze, które służą mu do dalszej egzystencji i rozmnażania się. W ten sposób my tracimy, a pasożyt regularnie wspomaga swój rozwój. Dzięki temu jest wstanie przetrwać nawet kilkanaście lat.
Niepozornie w ten sposób nasz organizm zostaje okradany przez niewidzialnego nieprzyjaciela, który na dodatek nie daje żadnych widocznych i jasnych objawów, które wskazywałyby na jego obecność w organizmie. Objawy zakażenia pasożytami są zazwyczaj podobne do objawów związanych z grypą lub zatruciem pokarmowym.
Najczęstsze objawy to:
- Ból głowy
- Biegunka,
- Podwyższona temperatura,
- Wzdęcia,
- Problemy skórne (np. trądzik),
- Starzenie się skóry (zmarszczki),
- Bóle mięśni, stawów,
- Zgrzytanie zębami,
- Bezsenność,
- Brak apetytu,
- Nudności,
- Zaburzenia trawienia,
- Chroniczne osłabienie organizmu,
- Zaparcia,
- Łamliwość paznokci,
- Pękanie skóry na piętach,
Pasożyty ludzkie zawładnęły światem i ludzkim życiem. Trzeba mieć świadomość, że obecność pasożytów jest o tyle niebezpieczna, że niektóre z nich potrafią w błyskawiczny sposób rozmnażać się. Na przykład glista ludzka może składać 200 000 jaj na dobę. Co najgorsze wiele rodzai pasożytów jest jeszcze do tej pory nieznanych. Cały czas trwają liczne badania naukowe, które pozwalają na wykrywanie nowych patogenów. A więc ich liczba stale rośnie. Należy więc nauczyć się skutecznie z nimi walczyć, aby nasz organizm był wstanie automatycznie bronić się przed ich atakiem.
Podejmując się odrobaczania, odgrzybiania musisz pamiętać, że nie sztuką jest wyeliminować objawy, które po odstawieniu leków po pewnym czasie i tak do nas wrócą. Zawsze działaj na przyczynę problemu, a będziesz wstanie całkowicie wyeliminować pasożyta z organizmu. Poczujesz wtedy prawdziwą ulgę, a stan Twoje zdrowia na pewno się zmieni. Oczyszczanie organizmu z pasożytów powinno odbywać się profilaktycznie przynajmniej jeden raz w roku.
Pasożyty w dłuższej perspektywie czasu są naprawdę niebezpieczne dla zdrowia. Pomyśl, więc o skutecznej profilaktyce i wzmocnieniu odporności organizmu, która powinna być nieodzownym elementem walki z pasożytami.