Jak domowymi sposobami pozbyć się glisty ludzkiej

Glista ludzka z gatunku Ascaris lumbricoides to jeden z największych pasożytów, jaki może zagnieździć się w ciele człowieka. Dorosłe osobniki dorastają do 15-30 cm długości i zagnieżdżają się w jelicie cienkim. Rozprzestrzeniają się poprzez kał osoby zakażonej, znajdują się tam jajeczka, które składa dorosła samica.

Powodem przenoszenia jajeczek jest nieodpowiednia higiena. Około 2-3 miesięcy od zarażenia się pasożytem w kale można zauważyć obecność larw i dorosłych osobników glist ludzkich.

Objawy glistnicy to:

 • zaburzenia snu;
 • ból gardła;
 • nadpobudliwość;
 • dolegliwości związane z brzuchem, np. ból, zaparcia, uczucie wzdęcia, bóle wątrobowe, ssanie w żołądku;
 • duszności;
 • widoczne wychudzenie, niedożywienie, złe wyniki badań krwi.

Jakie naturalne środki zastosować w walce z glistą ludzką?

1. Glistnik (jaskółcze ziele)

Jest to zioła znane w medycynie ludowej jako skuteczny środek przeciwpasożytniczy.

Największą skuteczność na glistę ludzką wykazuje w postaci suszonej, zalany odpowiednia ilością wrzącej wody i zaparzany przez co najmniej 30 minut. Tak sporządzony napar należy pić codziennie przed snem przez okres co najmniej 3 miesięcy. Tę metodę należy stosować po konsultacji z lekarzem, ponieważ alkaloidy glistnika mają bardzo silne działanie.

2. Pestki dyni

W przypadku leczenia zakażenia glistą ludzką doskonale spisze się napar z pestek dyni, który wykazuje silne działanie przeczyszczające.

Około 300 g pestek dyni należy gotować na małym ogniu przez 2 godziny w 2 szklankach wody. Po ostudzeniu powoli pić napar.

Kurację należy prowadzić przez 1 dzień i koniecznie być na czczo. Dzień wcześniej należy opróżnić jelita, np. z pomocą soku ze śliwek.

Taka terapia wykazuje silną skuteczność w zwalczaniu glisty ludzkiej.

3. Por

Jedzenie dużych ilości świeżego pora przyczynia się do szybkiego usunięcia glisty ludzkiej z organizmu.

4. Papaja

Nasiona papai jest skutecznym środkiem usuwającym glisty ludzkie zamieszkujące ludzkie jelita. Aby przygotować lek na bazie pestek papai należy je wysuszyć i sproszkować. Łyżeczkę powstałego proszku trzeba rozpuścić w szklance wody lub mleka i pić rano na czczo.

Również liście papai wykazują właściwości pasożytobójcze. Należy je, podobnie jak pestki, wysuszyć i sproszkować. Około 15 g powstałego proszku zaparzać w 250 ml wrzącej wody i pić ciepłe.

Do leczenia możemy wykorzystać także sok z papai. Łyżkę świeżego soku należy wymieszać z łyżką miodu i 3 łyżkami gorącej wody. Wypić przygotowaną w ten sposób mieszankę. Po dwóch godzinach od wypicia sporządzić kolejną mieszankę: do 250 ml ciepłego mleka dodać 30-60 ml olejku rycynowego (w zależności od tego, czy podajemy mieszankę dziecku czy osobie dorosłej).

5. Czosnek

Czosnek wykazuje działanie odkażające, biobójcze i wzmacniające odporność organizmu. W walce z pasożytem zaleca się zjadanie 3 ząbków czosnku (świeżych i surowych) 3 razy dziennie. Można też nacierać ciało sokiem z czosnku, szybko wchłania się on przez skórę i przedostanie do krwiobiegu i będzie równie skuteczny co samo jedzenie czosnku.

6. Kokos

Kokos to jeden ze skuteczniejszych środków na pasożyty jelitowe jakie znamy. Wystarczy, że jedną łyżeczkę świeżo zmielonego miąższu kokosa dodasz do swojego śniadania, a ok, 3 godziny po posiłku wypijesz szklankę mleka z olejkiem rycynowym (od 30 do 60 ml). Zabieg powtarzaj codziennie, aż do ustąpienia objawów zakażenia. Uwaga – olej rycynowy ma działanie przeczyszczające.

7. Kurkuma

Sproszkowana kurkuma lub świeży sok z kurkumy stanowią doskonałe lekarstwo wspomagające walkę z glista ludzką. Wystarczy, że proszek lub sok wymieszasz ze szklanką mleka lub wody.. Taki specyfik pij 1 raz dziennie. Taka mieszanka wykazuje szczególnie szybkie i efektywne działanie w problemach z przewlekłą biegunką powodowaną przez pasożyty, przy okazji niszczy je.Artemisia_absinthium_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-164

8. Piołun

Sproszkowane kwiaty piołunu są szczególnie skutecznym sposobem na walkę z pasożytami zamieszkującymi ludzki organizm. Szczególnie zalecane jest codzienne picie naparów z tej rośliny.

Ponadto efektywne działanie wykazuje też olej z piołunu. Taki olej należy wymieszać z oliwą z oliwek w stosunku 1:8, i codziennie pić ok. 50 – 100 ml takiej mieszanki. Można także wymieszać 2 ml oleju z piołunu ze 120 ml wody i tak przygotowaną mieszankę wprowadzać do odbytnicy za pomocą lewatywy. Tę metodę stosujemy po konsultacji z lekarzem.

Oprócz stosowania doraźnego leczenia, w czasie zakażenia pasożytem zaleca się także zachowanie szczególnej higieny oraz specjalnych zaleceń żywieniowych.

Zakażonemu glistą ludzką należy podawać przez okres 4-5 dni duże ilości owoców i mleka (dieta owocowa). Trzeba unikać jedzenia zawierającego duże ilości rafinowanego cukru.

Zarówno chory, jak i cała jego rodzina powinni zastosować się do kilku zaleceń:

 • Wszyscy członkowie rodziny powinni podjąć kroki mające na celu usunięcie pasożytów z organizmu, nawet jeśli nie mają widocznych objawów zakażenia;
 • Wszystkie rzeczy i powierzchnie, z którymi styczność ma więcej niż jedna osoba powinny być regularnie czyszczone i odkażane. Zaleca się również częste wygotowywanie bielizny i pościeli.
 • Należy regularnie myć zęby;
 • Należy ściąć paznokcie na krótko oraz pilnować, aby dzieci nie obgryzały paznokci;
 • Przed każdym posiłkiem, oprócz mycia rąk wodą i mydłem, zaleca się też użycie płynu odkażającego;
 • Nie należy trzepać pościeli w pokoju (lepiej wyjść z tym na zewnątrz domu), ponieważ może to rozsiewa jajeczka pasożytów;
 • Należy unikać tłustych potraw i produktów spożywczych, np. śmietany, masła czy oleju;
 • W czasie zalecanej diety owocowej można wspomagać usuwanie pasożytów poprzez lewatywy z ciepłej wody (po konsultacji z lekarzem).

Zakażenia pasożytami to szczególnie przykra przypadłość, która może spotkać każdego. Kluczem do sukcesu w leczeniu są odpowiednie nawyki higieny osobistej oraz dokładne sprzątanie domu. Obok środków farmakologicznych dostępnych na rynku równie skuteczna metodą walki z pasożytami są domowe, naturalne sposoby. Ich zaletą jest to, że są proste tanie i skuteczne.

Kategorie

Dodaj komentarz