Jak domowymi sposobami pozbyć się tasiemca – najlepsze porady oparte o naturalne lekarstwa

Zakażenie tasiemcem to wbrew pozorom dosyć częsta przypadłość. Najczęściej dochodzi do niego poprzez zjedzenie skażonego larwami surowego lub niedogotowanego mięsa wieprzowego, wołowego lub ryb. Można tez połknąć jajeczka tasiemca, które znajdują się w zanieczyszczonej wodzie.

Połknięte larwy lub jajeczka zagnieżdżają się w jelicie cienkim nosiciela. Dorosły osobnik tasiemca może żyć nawet 20 lat i osiągnąć długość od 2 do 10 metrów (w zależności od tego, czy jest to tasiemiec uzbrojony czy nieuzbrojony). Larwy tasiemca mogą migrować z jelita do innych narządów, powodując poważne komplikacje zdrowotne dla nosiciela (tzw. wągrzyca). Znane są przypadki zagnieżdżania się wągrów (larw tasiemca uzbrojonego) w oczach czy w mózgu.

Szczególnym rodzajem tasiemca, którym może zakazić się człowiek jest tasiemiec bąblowcowy. Choroba, którą wywołują te pasożyty, czyli bąblowica wielojamowa, jest bardzo niebezpieczną, śmiertelną chorobą. Człowiek nie jest ostatnim ogniwem w cyklu rozwojowym tasiemców bąblowcowych, jest tylko nosicielem larw, które okazują się być bardzo niebezpieczne i trudne do wyleczenia. Zagnieżdżają się one w okolicach dobrze ukrwionych narządów i powodują powstawanie torbieli. Objawy zakażenia tym rodzajem tasiemca mogą w ogóle się nie pojawić. Choroba najczęściej wykrywana jest przypadkowo, przy wykonywaniu badania ultrasonograficznego (USG).

Jakie są najczęstsze objawy zakażenia tasiemcem?

  • skurcze żołądka;
  • biegunka;
  • utrata apetytu lub niepohamowany głód;
  • utrata masy ciała;
  • apatia;

Większość ludzi zakażonych przez wiele lat nie odczuwa żadnych objawów związanych z pasożytem. Po prostu nagle wszystkie objawy dają o sobie znać. Pierwsze co powinno nas zaniepokoić to ruchy larw tasiemca, które dają się zaobserwować w stolcu zakażonego.

Jakie naturalne środki zastosować aby pozbyć się nieproszonego gościa z naszego organizmu?

1. Oregano

Zioło to zawiera w sobie, między innymi, fenole, które doskonale zwalczają pasożyty jelitowe. Wystarczy codziennie pić napar z suszonych liści oregano lub kilka kropel świeżego soku z oregano.

2. Dynia

Pestki dyni lub olej z pestek dyni to doskonałe lekarstwo zwalczające nieproszonych gości zamieszkujących nasz organizm. Zawarta w nich kukurbitacyna działa paraliżująco na układ nerwowy pasożytów, dzięki czemu są zalecane przy wszelkich zakażeniach pasożytniczych.

Należy jednak pamiętać, że najlepsze efekty dają świeże pestki dyni, które zawierają najwięcej zabójczej dla pasożytów substancji.

3. Olej kokosowy

Olej kokosowy jest znany i ceniony zarówno w kuchni jak, i w kosmetyce. Jest też zabójczy dla różnego rodzaju pasożytów, które czasami zamieszkują w naszych ciałach. Aby pozbyć się nieproszonych gości, należy jeść co najmniej 6 łyżek oleju kokosowego dziennie.

4. Piołun

Najskuteczniejsza postać piołunu, która zwalcza pasożyty to wyciąg z tej rośliny lub napary z suszonej części nadziemnej. Wadą piołunu jest bardzo gorzki smak.

5. Kora kruszyny

Wykazuje ona działanie silnie przeczyszczające. Pobudza perystaltykę jelit i działa toksycznie na większość pasożytów jelitowych, w tym też na tasiemce.

Zaleca się picie naparu z kory kruszyny. Dla wzmocnienia efektu można ją mieszać z korą dębu.

6. Czosnek

Znany jest ze swoich właściwości antyseptycznych, biobójczych i wzmacniających odporność. Sprawia, że pasożyty są „wypędzane” z naszego organizmu.

Zaleca się codzienne spożywanie przynajmniej 3-4 główek świeżego czosnku lub wykonanie specjalnej maści na bazie sprasowanego czosnku i wazeliny. Substancje zawarte w czosnku nakładanym na skórę bardzo szybko przenikają do krwiobiegu i działają równie skutecznie, co czosnek bezpośrednio spożywany.

carrots-673184_960_720

7. Marchew i kapusta

Dzięki dużej zawartości siarczanów, która powoduje powstanie środowiska niesprzyjającego przeżyciu pasożytów, marchewka i kapusta są skutecznymi lekarstwami zwalczającym tasiemce.

Wystarczy przez około 2-3 dni prowadzić dietę marchewkowo -kapuścianą. Jeść surowe marchewki i często popijać sok z kapusty.

8. Cebula i mleko

Dużą skuteczność w zwalczaniu tasiemców (oraz innych pasożytów jelitowych) wykazuje mieszanka cebuli z mlekiem.

Wystarczy, że duża, obraną z łupin cebulę ugotujesz w ok. 0,5 litra mleka, wywar powinien gotować się co najmniej 20 minut. Wystudzony napar pijemy rano, najlepiej na czczo. Dobrze jest przygotować mieszankę wieczorem.

9. Czarnuszka siewna

Skuteczne działanie odrobaczające oraz przeciw pasożytnicze wykazują nasiona czarnuszki. Wystarczy, że chory codziennie wypije pół szklanki naparu z nasion czarnuszki, zaleca się aby napar popić szklanką ciepłej, czystej wody.

10. Goździki, pieprz cayenne, tymianek, pieprz czerwony…

Zioła, które skutecznie zwalczają zarówno zakażenia tasiemcem, jak i innymi pasożytami, to ostre i gorzkie przyprawy. Dlatego w czasie leczenia warto jest często i w dużych ilościach dodawać je do swoich posiłków.

Zakażenie tasiemcem może przydarzyć się każdemu. Podstawowym źródłem zakażenia jest nieodpowiednia higiena osobista, przede wszystkim brak zwyczaju mycia rąk po wyjściu z toalety.

Aby obronić się przed nieprzyjemnymi zakażeniami pasożytami i robakami należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  • zawsze pamiętać o dokładnym myciu rąk, zwłaszcza po wyjściu z toalety oraz przed posiłkiem;
  • dbać o higienę paznokci, regularnie je skracać;
  • nigdy nie pijemy surowej wody i nieprzebadanego wcześniej mleka;
  • zawsze myjemy owoce i warzywa;
  • dokładnie przygotowujemy wszystkie potrawy mięsne, nie dopuszczamy do zjedzenia niedogotowanego mięsa;
  • spożywane przez nas mięso powinno pochodzić z pewnych źródeł, szczególną uwagę należy zwracać na dziczyznę.
Kategorie

Dodaj komentarz