Jak zapobiegać zakażeniu tasiemcami i leczyć tę chorobę

Podstawą do zdiagnozowania zakażenia tasiemcem, jest przeprowadzenie badania kału. Jeśli pierwsze badanie nie przyniesie efektów, lekarz zleca wykonanie 2 kolejnych, ponieważ pasożyty nie zawsze pojawiają się w kale.

Lekarze bardzo rzadko przepisują preparaty ziołowe i zamiast nich, stosują leki na receptę. Jedna dawka zwykle nie wystarcza i preparaty stosuje się w kilku turach.

Zakażenie najbardziej powszechnymi odmianami tasiemca raczej nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, jednak przy szczególnie dużej ilości pasożytów, dochodzi do tak poważnych objawów, jak zablokowanie jelit, problemy z drogami żółciowymi i pracą trzustki. Może to prowadzić nawet do stanów zapalnych pęcherzyka żółciowego.

Bardzo niebezpiecznym stanem jest także bąblowica. Jeśli często podróżujesz i zachorowałeś na bąblowicę, lekarz zacznie kurację od wykonania rezonansu magnetycznego najważniejszych organów. W przypadku tej choroby podaje się silne środki przeciwzapalne, takie, jak sterydy. W przypadku pojawienia się drgawek, związanych z uszkodzeniem układu nerwowego, lekarz zaleca podawanie leków przeciwpadaczkowych.

W wielu przypadkach bąblowicy, konieczne jest stosowanie leczenia chirurgicznego. Polega ono na usunięciu cyst z organów.

4695753970_c287db5903_b

Zapobieganie tasiemcom

Istnieje kilka sposobów, które zmniejszają ryzyko zakażenia się tasiemcami:

  • Myj dokładnie ręce po wyjściu z ubikacji. Używaj do tego mydła i gorącej wody, szczególnie, jeśli potem będziesz coś jadł. Wymagaj tego samego od swoich dzieci.
  • Wieprzowina po przygotowaniu nie może być krwista. Gotuj lub smaż ją tak długo, aż sok, który z niej wycieka, stanie się przezroczysty.
  • Rybę można jeść wtedy, gdy mięso jest białe, a nie przezroczyste, i łatwo rozdziela się na płatki.
  • Jeśli przygotowujesz potrawy z surowego mięsa, powinno być ono wcześniej zamrożone przez 24 godziny. Mrożenie w niskiej temperaturze także niszczy tasiemce.

Inne zalecenia, które pozwolą Ci zmniejszyć ryzyko zarażenia tasiemcem, to:

  • Myj owoce i warzywa, pod bieżącą wodą.
  • Unikaj potraw z surowego mięsa i ryb, a także jedzenia warzyw i owoców ze skórką, gdy nie możesz ich umyć.
  • Jedzenie przygotowywane w budkach na ulicy także może być przyczyną zakażenia pasożytami.

Podróżując do mniej rozwiniętych krajów, pij jedynie przegotowaną, butelkowaną wodę. Woda gazowana jest bardziej godna zaufania niż zwykła. Jeśli pijesz z puszki lub butelki, przed wzięciem pierwszego łyka, miejsce, do którego przyłożysz usta. Unikaj picia napojów z lodem.

Jeśli mimo wszystko dojdzie u Ciebie do zakażenia tasiemcem, nie wpadaj w panikę. Medycyna jest w stanie się z nim rozprawić. Jeśli zauważysz u siebie lub u swojego dziecka niepokojące objawy związane z układem pokarmowym lub pogorszenie samopoczucia, porozmawiaj na ten temat z lekarzem.

Kategorie

Dodaj komentarz