Zarówno koty, jak i psy, są dość mocno narażone na występowanie pasożytów. U niektórych kotów objawy zakażenia, pojawiają się bardzo szybko, u innych natomiast, infekcja potrafi rozwijać się niezauważona przez lata, a następnie, powodować bardzo poważne objawy. Niektóre pasożyty występujące u kotów, mogą się przenosić także na ludzi.
Jakie są najpowszechniejsze pasożyty u kotów?
Nicienie
Nicienie mogą osiągać nawet 10 centymetrów długości. Wyglądem przypominają makaron spagetti. Kocięta mogą zarazić się nimi od matki, podczas karmienia. Dorosłe koty zarażają się nimi od gryzoni lub innych kotów. Nicienie przenoszą się także przez kontakt z kocimi odchodami.
Tęgoryjce
Są mniejsze od nicieni, ale stanowią jeszcze większe zagrożenie. Ich miejscem bytowania jest jelito grube. Karmią się one krwią, powodując anemię i osłabienie organizmu kota. Stanowią poważny problem u kociąt. Koty mogą zarazić się tęgoryjcami przez kontakt z odchodami. Warto zauważyć, że stanowią one poważniejszy problem u psów.
Tasiemce
Wzbudzają prawdziwy postrach, ponieważ mogą mierzyć nawet kilka metrów długości. Tasiemce powodują takie objawy, jak wymioty i utrata wagi. Koty mogą zarazić się tasiemcem od pcheł lub gryzoni. Człony tasiemca są wydalane wraz z kałem i można je zobaczyć gołym okiem.
Nicienie płucne
Pasożytują w płucach i mogą nie dawać żadnych objawów przez długi czas. Kot zarażony nicieniami może kaszleć i wykazywać osłabienie. Kot może zarazić się tymi pasożytami przez kontakt ze ślimakami (zarówno muszlowymi, jak i nagimi), jednak częściej dochodzi do tego po zjedzeniu zakażonego ptaka lub gryzonia.
Objawy zakażenia pasożytami u kota
Objawy zakażenia mogą się znacznie różnić, w zależności od tego, jakim pasożytem został zaatakowany kot. Na zakażenie może wskazywać zmiana zachowania kota, w tym:
-
biegunka
-
pojawienie się krwi w kale
-
wzdęty brzuch
-
utrata wagi
-
wymioty
-
zaparcia
-
problemy z oddychaniem
Jeśli kot jest osłabiony lub bardzo młody, zakażenie pasożytami może skończyć się tragicznie.
Czy wszystkie koty są w tym samym stopniu narażone na występowanie pasożytów?
Nie, najczęściej chorują na nie koty dzikie i często wychodzące na dwór. Dotyczy to szczególnie kotów polujących na ptaki lub gryzonie. Pasożyty występują częściej także u małych kotów i zwierząt z pchłami. Z tego powodu, po przygarnięciu kota z podwórka, należy jak najszybciej go odrobaczyć. Koty domowe, mają pasożyty znacznie rzadziej. Podczas opróżniania kuwety, pamiętaj o zakładaniu rękawiczek, a następnie, umyj dokładnie ręce. Zbyt rzadkie opróżnianie kuwety, może być przyczyną pogorszenia stanu kociego zdrowia.
Czy można samemu odrobaczyć kota?
Jest to niewskazane, nawet, jeśli mamy w domu preparaty na pasożyty, na przykład po poprzednim pupilu. Każdy rodzaj pasożyta wymaga innego środka, a preparaty przeznaczone dla ludzi, mogą doprowadzić nawet do śmierci kota. Leczenie pasożytów to konieczność, ponieważ mogą one się przenieść także na człowieka. Szczególną uwagę należy zachować wtedy, gdy w domu znajduje się kot oraz małe dzieci.
Jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące pasożytów i opieki nad kotem, powinieneś jak najszybciej porozmawiać na ten temat z weterynarzem.