Do części zakażeń pasożytami dochodzi przez zjedzenie dorosłych osobników (dotyczy to na przykład zachorowania na tasiemca), jednak znacznie częściej, do naszego organizmu dostają się mikroskopijne jaja pasożytów, które można znaleźć w każdym miejscu. Po przeczytaniu tego artykułu pomyślisz sobie,
„Jeśli jaja pasożytów są wszędzie i bez problemu dostają się do organizmu, to jak dużo osób jest zarażonych pasożytami?”. Odpowiedź jest niepokojąca – szacuje się, że nawet 90% osób. Oto kilka przykładów świadczących o tym, jak łatwo można zakazić się pasożytami.
Skażona woda
Woda to najważniejsze źródło zakażeń pasożytami. Przykładowo, około 50% jezior, rzek i strumieni na świecie, jest skażona ogoniastkiem jelitowym. Pasożyt świetnie sobie radzi w wodzie chlorowanej i można go znaleźć w wodzie kranowej i butelkowanej. Objawy zakażenia tym pasożytem, to biegunka i skurcze brzucha, przypominające grypę brzuszną.
Pasożytami można się łatwo zarazić na basenie i na kąpieliskach. Pasożyty wnikają do organizmu przez wodę połykaną przy pływaniu, oraz przez uszkodzenia skóry.
Inni ludzie
Powszechną drogą zakażenia pasożytami, są kontakty z innymi osobami. Mycie rak jest tak ważne dlatego, że dotykamy nimi przedmiotów, które mogą być skażone pasożytami. Jaja pasożytów są mikroskopijne, a jeśli dotkniemy zakażonej powierzchni i następnie twarzy, stajemy się nowymi gospodarzami pasożyta. Jaja pasożytów mogą przetrwać pod paznokciami człowieka nawet przez 2 miesiące. Pomyśl, jak wielu powierzchni z których korzystają inne osoby, dotykasz każdego dnia. Do zakażeń pasożytami dochodzi także podczas całowania, trzymania się za ręce, korzystania z tych samych naczyń i kontaktów seksualnych.
Jeśli jeden członek rodziny choruje na pasożyty, prawie zawsze oznacza to, że choruje cała rodzina. Jaja pasożytów mogą unosić się w powietrzu i zarażać inne osoby drogą oddechową. Najlepszą obroną przez zakażeniem, jest zachowanie bardzo dokładnej higieny osobistej i częste mycie rąk.
Zwierzęta
Szacuje się, że przez kontakt ze zwierzętami można zarazić się około 240 różnymi pasożytami. Zabawa ze zwierzętami przyczynia się do zwiększenia ryzyka przedostania się jaj pasożytów do Twojego organizmu, przez dłonie, drogi oddechowe oraz usta. Oprócz tego, zwierzęta przenoszą pasożyty skórne, jak pchły i kleszcze. Jeśli masz w domu psa lub kota, powinieneś unikać chodzenia bez butów. Możemy zarazić się pasożytami także wtedy, gdy zostaniemy polizani przez zwierze. Ryzyko jest bardzo duże – najwyższa ilość zachorowań na toksoplazmozę, jest w krajach rozwiniętych. Ta choroba jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do śmierci płodu, lub bardzo poważnych wad rozwojowych.
Mięso
Pasożytami można zarazić się także, jedząc niedogotowane mięso. Powszechnym źródłem zakażenia, są dania zawierające mięso w restauracjach czy w budkach z fast foodami. Jaja pasożytów zawiera nie tylko wieprzowina, ale także wołowina, kurczaki oraz ryby. Potrawą, która szczególnie zwiększa ryzyko zachorowania na pasożyty, jest sushi. Mimo tego, że mięso jest badane pod względem zawartości pasożytów, i tak należy je jeść dopiero po odpowiedniej obróbce termicznej.
Owoce i warzywa
Pasożyty i ich jaja żyją także w glebie, dlatego należy jeść je jedynie po bardzo dokładnym umyciu. Jedzenie surowych warzyw także nie jest tak zdrowe, jak może się wydawać i może być przyczyną zachorowania na choroby pasożytnicze. Warzywa to częste źródło zakażeń, ponieważ jemy je każdego dnia. Podczas uprawy warzyw używa się naturalnych nawozów, które także mogą zawierać pasożyty. Musimy zdawać sobie z tego sprawę i dokładnie myć warzywa i owoce, także te, które są kupowane w sklepie. Na zwiększenie ryzyka zachorowania na pasożyty, wpływa jedzenie poza domem, ponieważ wtedy nie mamy możliwości dokładnego skontrolowania, jak przygotowywane jest jedzenie. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania, nie jedz w przypadkowych miejscach i nie jedz owoców, przed ich umyciem.
Podróż
Podróżowanie jest dziś łatwiejsze niż kiedykolwiek, jednak wiąże się z ryzykiem zachorowania na te pasożyty, które nie występują w naszym środowisku. Samoloty to jeden ze sposobów na przenoszenie groźnych pasożytów. Wyjeżdżając za granicę, musisz liczyć się z ryzykiem zakażenia pasożytami, które mogą wywoływać znacznie poważniejsze objawy niż te, które występują w naszej okolicy. Na zwiększenie ilości groźnych pasożytów, wpływa także nasilona migracja.
Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia pasożytami?
Zakazić pasożytami można się bardzo łatwo, dlatego warto zastosować się do zasad, które zmniejszają ryzyko zachorowania.
-
Najważniejszą zasadą jest unikanie picia surowej wody, szczególnie wtedy, gdy jesteśmy na wycieczce do krajów słabiej rozwiniętych. Tyczy się to także lodu dodawanego do napojów. Za granicą, pij wodę przegotowaną lub butelkowaną.
-
Złym nawykiem jest dotykanie twarzy i ust rękami, szczególnie wtedy, gdy nie mieliśmy możliwości umyć wcześniej ręce.
-
Jeśli masz zwierzęta, odrobaczaj je 2 razy w ciągu roku. Nie dopuszczaj do tego, by zwierzęta lizały Cię po twarzy lub po ustach i nie pozwalaj na to dzieciom.
-
Staraj się nie jeść surowego mięsa, szczególnie wtedy, gdy nie masz pewności, że przeszło ono kontrolę weterynaryjną.
-
Myj dokładnie owoce i warzywa przed ich zjedzeniem.
-
Stosując się do tych zaleceń, znacznie zmniejszysz ryzyko zachorowania na choroby pasożytnicze.