Jakie są prawdziwe przyczyny boreliozy, oraz jak zmniejszyć jej objawy

bench-1190768_960_720

Borelioza to choroba, do której dochodzi po ugryzieniu zakażonego kleszcza. Okazuje się jednak, że osoby, chorujące na boreliozę przez dłużej niż 6 miesięcy, które odczuwają objawy tej choroby w szczególnym stopniu, często łączy kilka wspólnych rzeczy:

  • Osłabiona odporność

  • Nieprawidłowa reakcja komórek na zagrożenie

  • Ogólne zakażenie bakteryjne organizmu

  • Przyczyny środowiskowe, takie, jak narażenie na działanie pleśni lub zakażenie pasożytnicze.

Organizm zdrowej osoby radzi sobie z boreliozą samodzielnie, lub po kuracji antybiotykowej, natomiast u osoby osłabionej, objawy będą znacznie silniejsze i organizm nie poradzi sobie z nimi nawet dzięki kuracji.

Coraz częściej mówi się taże o chorobie zwanej syndromem po boreliozie (post lyme disease syndrome, PLDS), która niszczy zdrowie i przez długi czas nie daje szans na wyleczenie. Pacjenci cierpiący na tę dolegliwość, często nie reagują na zwykłe leczenie i odczuwają objawy boreliozy, mimo leczenia. Co gorsza, u niektórych osób cierpiących na te objawy, nie można wykryć bakterii powodujących boreliozę (!).

Czasem zakażenie boreliozą przeradza się w chorobę, która polega na zakażeniu kilkoma zjadliwymi bakteriami. W takiej sytuacji, aby wyzdrowieć, należy przede wszystkim zadbać o wzmocnienie organizmu.

Jakie są niestandardowe metody leczenia boreliozy?

Do standardowych metod leczenia, należy podawanie dużych dawek antybiotyków przez dłuższy czas. Czasem kuracja trwa kilka miesięcy, podczas których podaje się kilka serii silnych antybiotyków. Niestety, ale antybiotyki wywołują szereg działań niepożądanych i nie mogą być stosowane na przykład przez kobiety w ciąży. Zamiast wzmacniać organizm, prowadzą one do jego osłabienia.

Aby wzmocnić organizm przy boreliozie, należy przede wszystkim zadbać o prawidłową dietę. Powinny się w niej znaleźć produkty, które nie wywołują stanów zapalnych, takie, jak:

  • warzywa

  • orzechy i nasiona

  • produkty z kokosa

  • rosół

  • mięso z organicznych hodowli

  • nabiał od krów karmionych trawą

  • produkty bogate w probiotyki

Dieta przy boreliozie, w dużym stopniu będzie przypominała dietę stosowaną przy zespole jelita wrażliwego. Warto wspomnieć o tym, że wartościowym produktem przy boreliozie, będzie bulion z wiejskiego mięsa. Zawiera on dużo proliny i glicyny, aminokwasów, które wzmacniają funkcjonowanie układu trawiennego. Nie zapominajmy także o jedzeniu większej ilości produktów bogatych w probiotyki. Przy współczesnej diecie, która jest wyjątkowo bogata w produkty wysokoprzetworzone, łatwo dochodzi do niedoboru błonnik i w rezultacie, bakterii jelitowych.

Co jeszcze warto przyjmować przy boreliozie?

Witamina D – w Polsce często dochodzi do jej niedoboru, z powodu braku słońca.

Koenzym Q10 – koenzym Q10 wspomaga funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Bez niego, znacznie zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory oraz choroby autoimmunologiczne.

Kategorie

Dodaj komentarz