Ceny biletów lotniczych w ostatnich latach znacznie zmalały, dlatego nikogo nie dziwią już osoby, które regularnie podróżują za granicę i utrzymują się, za średnią pensję. Podróże zagraniczne pozwalają zachować piękne wspomnienia, ale czasem, przywozimy z nich niechciane pamiątki, jakimi są pasożyty. Ryzyko jest szczególnie duże wtedy, gdy podróżujemy do krajów gorzej rozwiniętych, gdzie warunki higieniczne, znacznie odbiegają od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Ryzyko jest tym większe, że przeciwko pasożytom, nie można się zaszczepić.
Aby złapać groźnego pasożyta, nie trzeba wcale jechać na drugi koniec świata. Może on być przywieziony przez inną osobę, która przyleciała samolotem i na przykład niedokładnie umyła ręce po wyjściu z ubikacji. Także w krajach za naszą wschodnią granicą, zasady higieny są przestrzegane w znacznie mniejszym stopniu niż u nas. Pod tym względem, jesteśmy stosunkowo rozwiniętym krajem.
Poniżej przedstawiam listę najważniejszych informacji na temat pasożytów, z którą warto się zapoznać, przed planowanym wyjazdem za granicę.
-
Pasożyty są powszechnym zagrożeniem i choruje na nie większość osób. Przynajmniej raz na rok warto zrobić sobie odrobaczanie za pomocą naturalnych preparatów. Za granicą, możesz jednak złapać gatunki pasożytów, które są jeszcze niebezpieczniejsze niż te, które występują w Polsce.
-
Objawy zakażenia pasożytami są mniej specyficzne, niż na przykład objawy chorób tropikalnych. Z tego powodu, trudno jest je wykryć oraz leczyć. Efekty zakażenia mogą pojawiać się zarówno bardzo szybko, jak i dopiero po kilku miesiącach od podróży.
-
Pasożyty wpływają negatywnie zarówno na ciało, jak i na umysł. Wydzielają one neurotoksyny, które wpływają negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka. Mogą powodować takie objawy, jak depresja, przygnębienie czy osłabienie.
-
Problemy jelitowe po podróży do innego kraju, nie muszą wiązać się z zakażeniem pasożytami. Świadczą one często o tym, że nasza flora jelitowa, przystosowuje się do nowego środowiska.
-
Zdrowie jelit jest kluczowe, dla zdrowia całego organizmu. Problemy trawienne, związane z pasożytami, przekładają się na złe samopoczucie i szereg innych dolegliwości.
W jaki sposób ochronić się przed pasożytami, podczas podróży za granicę?
-
Jeśli gotujesz – dokładnie myj produkty przed przygotowaniem. W Polsce możesz kupić warzywa w markecie i ugotować je bez mycia i prawdopodobnie, nic Ci się z tego powodu nie stanie. Za granicą, lepiej jest je dokładnie umyć a nawet zdezynfekować za pomocą wody z octem.
-
Przyjmuj probiotyki – zdrowe jelita to podstawa, jeśli chodzi o walkę z pasożytami. Dzięki probiotykom, zmniejszysz ryzyko występowania dolegliwości jelitowych i biegunek.
-
Jedz czosnek i pij sok z cytryny – pasożyty nie lubią czosnku i innych ziół. Także woda z cytryną pita przed śniadaniem na pusty żołądek, tworzy dla nich nieprzyjazne środowisko.
-
Jedz pestki dyni – surowe pestki dyni zawierają kukurbitacynę, substancję, która paraliżuje mięśnie niektórych pasożytów i ułatwia ich wydalenie. Im bardziej są wysuszone pestki, tym mniej będą zawierały tej substancji.
-
Przyjmuj ekstrakt z pestek grapefruita – poprawia on trawienie, wzmacnia odporność i ogólnie wpływa korzystnie na zdrowie.
-
Jedz rozsądnie na ulicy. W naszym rejonie Europy, jedzenie uliczne zostało w dużej mierze wyeliminowane i nasz układ pokarmowy, nie jest przystosowany do większej dawki bakterii, która może się pojawić w takich potrawach. Na pewno powinieneś unikać jedzenia produktów surowych i półsurowych, a także mięsa dzikich zwierząt.
-
Pij dobrą wodę – pasożyty i bakterie łatwo przenoszą się przez wodę, dlatego należy zwracać dużą uwagę na jej jakość. Jeśli pijesz wodę z kranu, odkręć kurek z gorącą wodą. Lepszym wyborem jest woda butelkowana oraz napoje w puszkach. W tym miejscu wypada podziękować makdonaldyzacji świata – wybierając wodę lub napój znanej marki, będziesz miał pewność, że jest ona wysokiej jakości.
-
Oczyszczaj organizm przynajmniej raz na rok – prawdopodobnie większość z nas cierpi już na pasożyty, a jedynym rozwiązaniem tego problemu, jest zastosowanie terapii z użyciem tabletek na receptę lub ziół. Warto też od czasu do czasu zrobić badanie kału na pasożyty.
-
Myj regularnie ręce. Mycie dłoni to jedna z podstawowych zasad, która pozwala uchronić się od bakterii i wirusów, a także, od pasożytów. Jaja pasożytów są niewidoczne gołym okiem i aby zapobiegać zakażeniu, powinieneś myć dłonie po wyjściu z ubikacji i przed jedzeniem. Nie wolno także obgryzać paznokci.
-
Unikaj zwierząt – zwierzęta, także te domowe, cierpią na pasożyty jeszcze częściej niż ludzie. Tymczasowe przygarnięcie bezdomnego kota lub psa podczas podróży, może zakończyć się zarażeniem dokuczliwymi pasożytami. Po kontakcie ze zwierzęciem dokładnie umyj ręce.
-
Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu, jak najszybciej udaj się do lekarza i opowiedz mu o pobycie za granicą.
-
Przygotuj się do podróży – jadąc w nieznany do tej pory rejon, w pierwszej kolejności, dobrze się przygotuj. Nie chodzi mi o przeczytanie recenzji restauracji z tamtego rejonu na Zomato. Sprawdź, czy w danym miejscu jest dobry dostęp do czystej wody czy łazienki, oraz poszukaj informacji o ewentualnych zagrożeniach zdrowotnych.
Warto mieć też świadomość faktu, że na całym świecie na pasożyty cierpi około 1/6 populacji, a większość tej populacji, żyje w krajach tropikalnych. W Bangladeszu, na pasożyty cierpi 75% osób o najniższym statusie materialnym. Problem pasożytów jest bardzo poważny, ponieważ mogą powodować na przykład zaburzenia wzrostu u dzieci oraz zwiększać ryzyko zachorowania na inne dolegliwości. Dzieci chorujące na pasożyty, gorzej się uczą, mają problemy z koncentracją i znacznie mniejszą szansę na zdobycie dobrego wykształcenia i pracy. Pasożyty są także przyczyną niedożywienia i zaburzeń związanych z dojrzewaniem. Ciągła biegunka sprawia, że jelita nie są w stanie przyswajać składników odżywczych. Niedożywienie jest przyczyną śmierci około 20% dzieci do lat 5 w tym rejonie świata.
Jedną z najważniejszych przyczyn zakażenia pasożytami w tych krajach, jest słaby dostęp do czystej wody. Niektóre pasożyty (na przykład cryptosporidium), uodporniły się na działanie chloru, który jest powszechnie stosowany do odkażania wody.
Badacze z Uniwersytetu Virginia, cały czas szukają sposobu na pozbycie się pasożytów w tych rejonach, co miałoby ogromny wpływ na jakość życia dzieci i dorosłych. Warto mieć to na uwadze, kiedy podróżujemy w biedniejsze rejony świata – zagrożenie jest naprawdę realne (źródło – https://www.sciencedaily.com/releases/2016/05/160504151910.htm).
Pasożyty mogą dawać różnorodne objawy – przykładowo, robaki obłe mogą zagnieździć się w płucach, a osoba zarażona, może żyć w przekonaniu, ze choruje na astmę lub zapalenie płuc.
Chyba najgorszym objawem związanym z zakażeniem pasożytami, jest pogorszenie samopoczucia i osłabienie. W sieci można znaleźć opinie ludzi, którzy dopiero po wyleczeniu pasożytów, wrócili do normalnego funkcjonowania z pełnią życia.