Zakażenia pasożytnicze mogą występować u maluchów w każdym wieku. Szczególnie jednak narażone są niemowlęta oraz małe dzieci uczęszczające do placówek opieki dziennej, takich jak żłobki, przedszkola, czy szkoły. Jak zatem uniknąć ryzyka zakażenia skoro Twoja pociecha nieustannie jest narażona na kontakt z pasożytami? Na co zwrócić uwagę? Co objawy mogą powiedzieć Ci o pasożycie?
Pasożyty występują na całym świecie. Zwykło się jednak przyjmować, że występują one głównie
w dużych skupiskach dzieci oraz w miejscach gdzie warunki sanitarne pozostawiają wiele do życzenia. Zwiększa to stanowczo ryzyko zakażenia. Do pasożytów najczęściej występujących
u dzieci należą lamblie i owsiki. Zaliczają się one do grupy tzw. pasożytów jelitowych, które dostają się do organizmu dziecka i wykorzystują je jako „schronienie”. Pasożyt rozwija się tam
i się rozmnaża, powodując niepokojące objawy.
Lamblia – bolączka rodziców przedszkolaków
Lamblia jest pasożytem występującym w wodzie. Dlatego szczególnie niebezpieczne jest picie wody pochodzącej z zanieczyszczonego źródła. Miejsca, w których urządzenia sanitarno-kanalizacyjne działają nieprawidłowo mogą być siedliskiem lamblii, w takim samym stopniu jak ośrodki opieki na dziećmi. Dlatego tak ważna jest świadomość rodziców, gdzie posyłają swoje dziecko i w jakich warunkach ono funkcjonuje. Lamblie mogą także występować w środowisku naturalnym – w jeziorach, rzekach, strumieniach lub miejskich zbiornikach, takich jak baseny. Zakażanie może mieć miejsce także poprzez kontakt z zakażoną żywnością, innymi dziećmi lub zwierzętami.
Objawy związane z zakażeniem lambliami nie zawsze występują u wszystkich dzieci. Nie oznacza to jednak, że pasożyt nie sieje spustoszenia w organizmie malucha. Do najczęstszych symptomów należą:
- wodnista biegunka,
- miękkie i tłuste stolce,
- zmęczenie,
- skurcze żołądka,
- wzdęcia,
- nudności,
- znaczna utrata masy ciała.
Najczęstsze powikłania to przede wszystkim ciężka biegunka prowadząca do odwodnienia. Jednak nie jest to częste zjawisko.
W celu zdiagnozowania lamblii w organizmie dziecka należy wykonać badania stolca, a następnie powtórzyć test w ciągu kilku dni w celu prawidłowej diagnozy.
W przypadku prawidłowego zdiagnozowania i leczenia objawy mijają po okresie około 6 tygodni. Zdarzają się również przypadki niewymagające terapii.
Owsiki – zmora przedszkoli
Owsiki przenoszą się między dziećmi w dużą łatwością. W wyniku kontaktu z zainfekowanym obszarem, jajeczka owsików dostają się na dłonie i pod paznokcie dziecka, skąd wędrują dalej do innych osób, które nieświadomie połykają jaja. Owsiki mogą być również przekazywane w sposób pośredni. Jaja mogą znajdować się na przedmiotach wspólnego użytku takich jak zabawki, odzież, pościel, czy też urządzenia sanitarne. Zwłaszcza przedszkola są miejscami, skąd Twoje dziecko może „przynieść” pasożyty.
Objawy zakażenia owsikami są charakterystyczne. Zaliczają się do nich:
- świąd w okolicach odbytu,
- problemy ze snem,
- niepokój u dziecka,
- rzadziej: zgrzytanie zębami i brak apetytu.
Badanie dziecka pod kątem owsików nie jest skomplikowane. W praktyce wymaga to wykonania wymazu okołoodbytniczego i mikroskopowej analizy materiału. Leczenie polega na doustnym przyjmowaniu leków. Objawy ustępują zazwyczaj po dwóch tygodniach. W przypadku zdiagnozowania owsików u dziecka ważne jest by pozostali członkowie rodziny zostali przebadania i ewentualnie leczeni.
Kiedy Twoje dziecko potrzebuje lekarza
Pasożyty nie powodują u dzieci poważnych dolegliwości. Jednak są przypadki, które zdecydowanie wymagają konsultacji lekarskiej:
- biegunka i nudności trwające ponad 2 tygodnie,
- odwodnienie organizmu.
Wówczas nie lekceważ objawów i udaj się z dzieckiem do specjalisty.
Dobre nawyki
Najlepszym sposobem uniknięcia zakażenia pasożytami jest prewencja. Warto przykładać więc szczególną uwagę do czynności związanych z higieną:
- częste mycie rąk,
- picie filtrowanej lub gotowanej wody,
- regularna zmiana pościeli,
- mycie zabawek środkiem dezynfekującym.
W związku z tym, że jaja owsików są wrażliwe na światło pamiętaj o otwieraniu rolet i zasłon
w ciągu dnia.