Niepokojąca prawda na temat pasożytów u ryb

Ryby są często przedstawiane jako jeden z najzdrowszych pokarmów, ponieważ zawierają łatwo przyswajalne białko oraz są bogate w kwasy omega-3. Z drugiej strony, jedzenie ryb jest związane z narażeniem organizmu na metale ciężkie oraz pasożyty.
Czy pasożyty prowadzą do śmierci ryb?
Pasożyty bardzo rzadko prowadzą do śmierci swojego żywiciela, ponieważ prowadzi to także do ich śmierci. Nie mniej, masowe zakażenia pasożytami występujące u ryb, są przyczyną wielomilionowych strat dla przemysłu żywieniowego. Pasożyty osłabiają ryby i mogą być jednym z czynników, prowadzących do ich ograniczenia wzrostu i śmierci.

Pasożyty osłabiają ryby, przez:

  • zniszczenie ich tkanek
  • pogarszanie stanu krwi
  • zmniejszania ilości dostępnego pokarmu
  • narażenia ryb na kolejne infekcje, z uwagi na uszkodzenie naskórka

Czy wszystkie ryby mają pasożyty?
Może to wydać się przerażające, ale to prawda. Pasożyty są w naturze czymś normalnym i powszechnie występującym. W mediach praktycznie się o tym nie mówi, a to między innymi dlatego, że pasożyty ryb są mało widoczne. Pasożyty żyjące w układzie pokarmowym, są usuwane podczas obróbki ryb. Większość konsumentów nie wie o ich istnieniu. Tylko niektóre ryby mają widoczne objawy zakażenia pasożytami, które schowały się w mięśniach.

U ryb słodkowodnych, powszechnym pasożytem są pijawki, które osłabiają rybę, oraz niszczą jej skórę.
Co się dzieje, gdy zjemy rybę zakażoną pasożytami?
W większości przypadków, nie ma to żadnych objawów ubocznych dla człowieka. Ryby są zwykle poddawane obróbce termicznej przez tak długi czas, że prowadzi to do zabicia pasożytów. Żadnego ryzyka nie ma także podczas jedzenia ryb mrożonych, ponieważ ten proces, zabija wszystkie robaki.

Pasożyty żyjące w rybach, wyglądają nieapetycznie, jednak w większości przypadków, pasożyt nie ma szans na zagnieżdżenie się w organizmie człowieka.

Ryzyko zachodzi jednak wtedy, gdy ryba była zakażona tasiemcem i nie poddało się jej odpowiedniej obróbce. Jednym ze sposobów podawania ryby, który nie pomaga w pozbyciu się pasożytów, jest przyrządzenie ceviche. Polega ono na zalaniu mięsa sokiem z limonki, który ścina białko, ale nie ma wpływu na pasożyty. Ryzykowną potrawą jest także sushi oraz carpaccio z ryby. Jeśli decydujesz się na jedzenie potraw, zawierających surową rybę, przygotuj ją raczej samemu z ryby, która była wcześniej zamrożona w bardzo niskiej temperaturze.
Czy rybacy mają wpływ na to, czy ryby chorują na pasożyty?
Tak – ryby są znacznie bardziej narażone na zakażenie pasożytami wtedy, gdy dojdzie u nich do uszkodzeń skóry. Prowadzi to do zwiększonego ryzyka infekcji wirusowych i bakteryjnych i osłabienia organizmu. Niektórzy rybacy zwracają większą uwagę na delikatne wypuszczanie zbyt małych ryb do wody, dzięki czemu, zmniejszają się u nich uszkodzenia śluzówki. Podobne znaczenie ma jak najszybsze wypuszczenie ryby do wody po złapaniu.
Co zrobić, jeśli kupiliśmy rybę zakażoną pasożytami?
Większość osób po znalezieniu widocznego pasożyta w rybie, nie decyduje się na dalsze przygotowanie potrawy, tylko wyrzuca rybę lub oddaje ją do sklepu. Zanim jednak zrobisz awanturę sprzedawcy, pamiętaj o tym, że pasożyty w rybach są powszechne, jednak nie zawsze je widać. W takiej sytuacji, jest zwykle niewielka wina sprzedawcy i dostawcy – pasożyty po prostu, są i będą problemem, który wiąże się z jedzeniem ryb.
Rozwiązaniem tego problemu, jest jedzenie ryb z hodowli, jednak te mają mniej zdrowych składników oraz są często szpikowane substancjami chemicznymi.

Kategorie

Dodaj komentarz