Owsica – czy znasz jej objawy?

Zakażenie owsikami jest bardzo powszechne, zarówno u dzieci w wieku szkolnym, jak i u starszych osób.

Ich wyeliminowanie jest skomplikowane, ponieważ w tym celu należy połączyć leczenie, profilaktykę oraz odpowiednią higienę.

Owsiki łatwo rozprzestrzeniają się, dlatego leczeniu powinny podlegać wszystkie osoby w domu.

Owsiki to bardzo małe, cienkie i długie robaki. Są białe i mają mniej niż około centymetr długości. Owsica należy do najpowszechniejszych chorób pasożytniczych występujących u ludzi, co wynika z bardzo łatwego rozprzestrzeniania się owsików. Najczęściej występują one u dzieci w wieku od 5 do 10 lat, u osób żyjących pod jednym dachem, lub opiekujących się wyżej wymienionymi grupami. Efektywne leczenie owsików polega na stosowaniu leków w odpowiednich okresach czasu, co pozwala zmniejszyć ryzyko ponownej infekcji. Choroba daje sporo nieprzyjemnych efektów, ale raczej nie powoduje długoterminowych szkód dla organizmu.

Co jest przyczyną zakażenia owsikami?

Owsiki wypracowały sobie zaawansowany mechanizm rozmnażania – można się nimi zakazić przez zjedzenia jaj lub ich wdychanie wraz z powietrzem. Jaja przenoszą się łatwo na różne obiekty w otoczeniu chorego. Gdy jaja pojawią się w organizmie, zaczyna się cykl rozwojowy pasożyta.

Przedostają się do jelita cienkiego i przebywają tam, aż pasożyty wyklują się i dojrzeją. Gdy pasożyty są dorosłe, samice owsików przedostają się do jelita grubego i wydostają się przez odbyt. Następnie składają w tej okolicy jaja, co powoduje swędzenie i podrażnienie skóry.

Osoba zaczyna się drapać, przez co owsiki przedostają się pod paznokcie. Osoba zarażona dotyka wtedy pościeli, ubrania, deski klozetowej, zabawek i innych obiektów, przez co pojawiają się na nich jaja pasożytów. Jaja owsików mogą tam przeżyć nawet przez 3 miesiące.

Na zakażenie owsikami szczególnie narażone są dzieci, które wsadzają różne obiekty do ust. Jaja mogą być łatwo przeniesione z brudnych palców do jedzenia lub picia. Rzadszą drogą zakażenia, jest wdychanie jaj owsików, na przykład podczas trzepania zanieczyszczonych ubrań, ręczników lub ubrań.

Jakie ryzyko wiąże się zakażeniem owsikami?

Owsiki atakują ludzi w każdym wieku, na całym świecie. Jaja są tak małe, że nie można ich zobaczyć bez użycia mikroskopu, dlatego nie sposób uniknąć przypadkowego zakażenia.

Do grup ryzyka należą następujące osoby:

  • Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

  • Członkowie rodziny lub opiekunowie zakażonych osób

  • Osoby pracujące w instytucjach takich jak akademiki czy bursy i innych, zatłoczonych miejscach

  • Dzieci i dorośli, którzy nie myją regularnie rąk, zwłaszcza przed jedzeniem

  • Dzieci, które mają nawyk ssania kciuka

Jakie są objawy zakażenia owsikami?

Część osób zakażonych owsikami, nie doświadcza żadnych negatywnych objawów. Jeśli zakażenie jest bardziej nasilone, pojawiają się takie objawy, jak na przykład:

  • Częste i silne uczucie swędzenia okolic odbytu

  • Problemy ze snem, związane ze swędzeniem w tym rejonie

  • Ból, wysypka i podrażnienie skóry tego rejonu

  • Obecność owsików w rejonie odbytu

  • Widoczne owsiki w stolcu

Diagnoza owsicy

Rozpoznanie owsików jest znacznie prostsze niż innych pasożytów. Zwykle stosuje się w tym celu test z użyciem taśmy. Obecność owsików można stwierdzić, przyklejając w wiadomym rejonie taśmę i następnie delikatnie ją odrywając. Test przeprowadza się rano od razu po obudzeniu. Jeśli chory cierpi na owsiki, ich jaja przykleją się one do taśmy. Następnie jest ona badana pod mikroskopem, dzięki czemu lekarz może stwierdzić, czy chorujemy na owsiki.

Testu przeprowadza się jako pierwszą czynność po obudzeniu się, ponieważ skorzystanie z toalety czy umycie się, wpływa na usunięcie jaj ze skóry. Jeśli badanie da negatywny wynik, należy je powtórzyć jeszcze dwukrotnie, w kolejnych dniach. Dzięki temu, znacznie zwiększamy prawdopodobieństwo prawidłowej diagnozy choroby.

Jak leczy się owsicę?

Leczenie chemiczne

Większość lekarzy zaczyna terapię od podawania leków doustnych. To jednak nie wszystko, ponieważ owsiki szybko atakują kolejne osoby. Z tego powodu, terapii powinny podlegać wszystkie osoby żyjące pod jednym dachem. Szczególnie trudne jest wyleczenie owsików u osób, które pracują w różnych placówkach.

Najpopularniejsze leki na receptę stosowane podczas leczenia owsików, to:

  • Mebendazol

  • Albendazol

  • Pyrantel

Leczenie polega na podawaniu leku w przynajmniej dwóch dawek w odstępie od dwóch do trzech tygodni. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie większej ilości dawek. Na podrażnioną skórę, stosuje się kremy o działaniu kojącym. Nie wolno zapominać także o korzystnym działaniu naturalnych preparatów. W zwalczeniu owsików, pomagają takie rośliny, jak czosnek, czarny orzech, mirra, ekstrakt z Pau d’arco czy olej goździkowy.

Jeden z najlepszych preparatów na owsiki, które polecamy to wyciąg z czarnego orzecha :

Wyciąg z czarnego orzecha

Jak oczyścić dom z owsików?

Samo stosowanie leków nie wystarczy by usunąć owsiki, ponieważ ich jaja znajdują się w domu i prowadzą do ponownego zakażenia.

  • Upewnij się, że wszystkie osoby, które są chore (co sprowadza się zawsze do wszystkich domowników), myją dokładnie ręce wodą z mydłem.

  • Każdy z domowników musi regularnie myć się i zmieniać codziennie bieliznę.

  • Paznokcie powinny być ścięte na krótko i zachowywane w czystości.

  • Konieczne jest zaprzestanie drapania się w miejscu pojawienia się owsików.

  • Cała pościel, ręczniki i ubrania, powinny być wyprane w gorącej wodzie. Następnie trzeba je wyprasować w wysokiej temperaturze.

  • Unikaj trzepania ubrań i pościeli, ponieważ prowadzi to do rozpowszechniania jaj w powietrzu.

  • Nie kąp dzieci w jednej wodzie, ponieważ to jeden ze sposobów rozprzestrzeniania się jaj.

  • Warto odkazić zabawki, podłogi i blaty oraz deski klozetowe.

  • Dywany powinny być wyprane, najlepiej za pomocą odkurzacza piorącego.

Nosicielami owsików mogą być jedynie ludzie. Nie można się nimi zarazić od kota lub psa, dlatego nie ma konieczności, by usuwać je z domu.

Jakie komplikacje są związane z zakażeniem owsikami?

U większości osób nie dochodzi do poważnych komplikacji z powodu zakażenia owsikami. W niektórych, bardzo nasilonych przypadkach, owsiki mogą zaatakować kobiecy układ moczowy. Może to prowadzić do endometrozy i innych chorób układu moczowo-płciowego.

Duże nasilenie owsików może być przyczyną bólów brzucha.

Pasożyty odbierają organizmowi składniki odżywcze, co prowadzi do spadku masy ciała.

W jaki sposób można zapobiegać owsikom?

Najlepszym sposobem zapobiegania owsikom, jest zachowanie odpowiedniej higieny i uczulanie na nią innych domowników. Dotyczy to w największym stopniu dzieci. Oto kilka najważniejszych zasad, które ochronią Cię przed owsikami.

  • Myj ręce ciepłą wodą z mydłem po każdym wyjściu z toalety. Myj ręce przed przygotowaniem jedzenia i jedzeniem. To najlepszy sposób na zapobieganie owsikom.

  • Dbaj o to, by mieć krótkie i czyste paznokcie.

  • Walcz z nawykiem obgryzania paznokci

  • Bierz prysznic rano, by usunąć jaja tasiemca, które mogły się nagromadzić rano.

  • Zmieniaj codziennie bieliznę.

  • Podczas prania wykorzystuj gorącą wodę i prasuj ubrania w wysokiej temperaturze.

  • Odsłaniaj okna w domu – jaja owsików są wrażliwe na światło.

Jak jeszcze można zapobiegać owsikom?

Najlepszym rozwiązaniem, jest stosowanie od czasu do czasu kuracji zapobiegawczej, z użyciem preparatów ziołowych, oraz zachowywanie prawidłowej higieny i czystości. Jest to bardzo ważne z uwagi na niewielki rozmiar jaj owsików oraz dlatego, że są one silnie zaraźliwe. Stosując samo leczenie owsików, ale pozostając przy nieprawidłowych nawykach sprawiasz, że owsiki szybko mogą powrócić. Do ponownego zarażenia może dojść także od drugiej osoby. Jeśli zarażasz się owsikami mimo tego, że zachowujesz prawidłową higienę, przyczyna leży prawdopodobnie w Twoim miejscu pracy lub wśród osób, z którymi się spotykasz.

Kategorie

Dodaj komentarz