Jednym z najważniejszych czynników, ograniczających długość życia dziko żyjących zwierząt, są pasożyty wewnętrzne. Na pasożyty są szczególnie narażone koty dzikie (zdziczałe), oraz te, które aktywnie polują na dworze. Niektóre pasożyty, jak na przykład glisty, atakują malutkie koty, ssące mleko matki, wyniszczając ich organizm, inne, mogą pojawić się u kociąt, które już polują lub miały kontakt z pasożytami w odchodach innych zwierząt.
Niezależnie od tego, czy kot jest dziki, czy też rzadko wychodzi z domu i nie poluje, należy go odrobaczyć. Małe kotki są szczególnie narażone na niekorzystne zmiany wywołane zakażeniem pasożytami, dlatego należy rozpocząć ich odrobaczanie, gdy będą miały około 4 tygodni. Leki przeciwpasożytnicze od weterynarza, podajemy jednocześnie wszystkim zwierzętom w domu – jeśli kot jeszcze pije mleko od matki, a nie zostanie ona odrobaczona, szybko dojdzie do ponownego zarobaczenia.
Gdy kot ma 6 tygodni, podaje się zwykle drugą dawkę leku przeciwpasożytniczego (decyduje o tym weterynarz), aby zabić pasożyty, które uchroniły się przed lekiem w pierwszej fazie terapii. Należy pamiętać o tym, że pasożyty w organizmie kota po podaniu leku, będą wydzielały toksyny, które mogą zatruć zwierze i spowodować jego śmierć. Jeśli istnieje takie ryzyko, należy podać kotu niewielką dawkę parafiny ciekłej, która ułatwi wydalenie pasożytów.
Niektórzy weterynarze zalecają też podawanie preparatu na pasożyty w mniejszej dawce, ale co 2 dni, dzięki czemu ryzyko, że dojdzie do wstrząsu, jest mniejsze. W sieci można znaleźć także informacje o tym, że leki przeciwpasożytnicze podaje się kotu od 3 miesiąca co miesiąc, aż ukończy on pół roku. Właściciele często decydują się na odrobaczanie kota, przy okazji szczepień, dzięki czemu nie jest potrzebna osobna wizyta u weterynarza. Znalazłem też informację, że odrobaczanie należy przeprowadzać na tydzień przed szczepieniami.
Najlepszym źródłem informacji na ten temat jest oczywiście weterynarz i to on powinien decydować, jak często należy odrobaczać kota.
Kiedy odrobaczać dorosłego kota?
To zależy – koty polujące i często wychodzące na dwór, należy odrobaczać nawet co 3 miesiące, natomiast żyjące w domu, co pół roku. Odrobaczanie kotów jest koniecznością, ponieważ szansa, że zachorują one na pasożyty, jest prawie stu procentowa. Podając kotu leki przeciwpasożytnicze w odpowiednich odstępach czasu, poprawiamy jego stan zdrowia oraz zmniejszamy ryzyko, że sami zakazimy się pasożytami. Odrobaczanie powtarzamy także wtedy, gdy zaobserwujemy pasożyty w kale lub wymiocinach kota.
Gdy przygarniamy do domu bezdomnego kota, odrobaczenie powinno być jedną z pierwszych czynności, które wykonamy.
Czego nie należy robić?
Kotom nie podajemy ludzkich środków do odrobaczania – kot ma zupełnie inną fizjologię i preparat może go zabić. Nie należy też stosować żadnych preparatów na własną rękę, oraz podawać kotu różnych dziwnych preparatów ziołowych, które tak często są polecane na forach internetowych. Preparaty odrobaczające dla ludzi, mają bardzo gorzki smak i ich podanie zwierzęciu, może spowodować trwałą niechęć do przyjmowania różnych leków. Kotom nie podaje się też preparatów odrobaczających dla psów.
Należy także unikać podawaniu kotu karm niskiej jakości, które mogą powodować gorszą pracę układu pokarmowego i obniżenie odporności.