Grzybica jelit

Drożdżyca jelit – choroba współczesnych czasów

Grzybica jelit
XXI wiek to złoty wiek dla candidy. Drożdżycy jelit sprzyja dzisiaj właściwie wszystko – szybki tryb życia, jedzenie byle czego i byle jak, wysoko-przetworzona żywność, stres.

Współczesna dieta, która daleko odeszła od menu przodków, stała się doskonałym fundamentem dla rozrostu grzybów. W konsekwencji pojawiła się cała długa lista chorób przewlekłych, leczonych objawowo, za którymi kryje się ta sama przyczyna – grzybica układu pokarmowego.

Jak z nią walczyć? Jak poprawić jakość życia i wyeliminować źródło problemów?

Grzybica jelit – czyli od niewinnych drożdży do rozrostu pasożyta

Drożdżyca jelit nie rozwija się od razu. Zazwyczaj potrzeba wielu lat zaniedbań. Chorobę poprzedza nawyk odkładania na później chwili, kiedy w końcu będzie można przyjrzeć się swojemu menu i zmienić styl życia. Grzybica jelit to efekt pośpiechu i niedbalstwa – grzechów, które dopadają współczesnego człowieka, każdego, bez wyjątku.

Jak to się dzieje, że niewinne grzyby z rodzaju candida albicans rozrastają się tak, że stanowią zagrożenie? Co się zmienia, że organizmy naturalnie bytujące w jamie ustnej i w jelitach, pomagające w trawieniu i wchłanianiu składników odżywczych, napotykają na zbyt sprzyjające, nienaturalne warunki, które prowadzą do ich szkodliwego rozrostu?

Co musi się stać, żeby pomocne grzyby zamieniły się w wyjątkowo groźne? Co jest wyzwalaczem procesu rozbijania ścian jelit, przenikania do krwiobiegu toksycznych substancji?

Nieszczelność jelit nie dość, że obniża odporność, to również prowadzi do wielu problemów zdrowotnych – od nieprawidłowości trawiennych, przez alergię, a kończąc na depresji.

Jakie czynniki prowadzą do rozrostu candidy?

W zdrowym układzie pokarmowym nie rozwija się grzybica jelit, ponieważ funkcjonują w nim cenne bakterie, które utrzymują candidę w ryzach. Niestety równowaga ta zostaje zachwiana, gdy:

  • dieta bogata jest w rafinowane cukry,
  • spożywasz sporo alkoholu,
  • stosujesz doustną antykoncepcję,
  • żyjesz szybko i czujesz się zestresowany,
  • zażywasz antybiotyki, które niszczą dobre bakterie bytujące w jelitach.

Grzybica jelit objawy

Grzybica jelit daje wiele objawów, bardzo zróżnicowanych, dotyczących wszystkich układów. Typowe dla drożdżycy są:
Drożdżyca jelit, czyli jak pokonać tę chorobę?Jelita, a drożdżyca.

  • grzybica stóp i paznokci,
  • grzybica pochwy,
  • problemy trawienne – na zmianę zaparcia i biegunki,
  • bolesne gazy i wzdęcia,
  • silne uzależnienie od cukru – duże spożycie słodyczy i złe samopoczucie po odstawieniu cukru lub w trakcie prób jego ograniczenia,
  • choroby autoimmunologiczne – reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie tarczycy, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, stwardnienie rozsiane,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • migrena,
  • tycie,
  • zmienność nastrojów,
  • problemy ze skórą – egzema, łuszczyca, pokrzywki,
  • trudności z koncentracją, problemy z zapamiętaniem,
  • ciężkie sezonowe alergie.

Grzybica układu pokarmowego: leczenie

Grzybica jelit powinna być leczona na trzech poziomach – poprzez zatrzymanie rozrostu grzyba, wzmocnienie działania dobrych bakterii jelitowych oraz uzdrowienie układu pokarmowego, by uniknąć efektów nieszczelności i przenikania przez jelita toksycznych i groźnych substancji.

Pierwszym krokiem na drodze do pozbycia się drożdżycy jelit jest walka z przerostem candida. Chodzi o to, aby przejść na dietę niskowęglanową, czyli maksymalnie zmniejszyć ilość cukru w diecie – warto wyeliminować cukierki, słodycze, białą mąkę, żywność z wysokim indeksem glikemicznym. Jednak nie tylko – wskazane jest usunięcie lub ograniczenie słodkiego mleka, które często nie jest wolne od hormonów, stymulujących drożdże do rozrostu.

W celu usunięcia candida warto unikać ponadto drożdży i produktów zawierających je w składzie. Uwaga także na czarną herbatę, kawę, alkohol, które prowadzą do niedoborów witaminy B, co sprzyja drożdżycy. Niekorzystnie na układ pokarmowy mogą wpływać niektóre marynaty i dodatki: musztarda, chrzan, sosy. Jelita podrażnia nadmiar soli, żywność wysoko przetworzona, która prowadzi także do przykrego w skutkach odwodnienia i utrudnia usuwanie toksyn.

Minimalny czas stosowania diety to 3-6 miesięcy, a tak naprawdę profilaktycznie należy unikać nadmiaru cukru, bo candida lubi powracać, gdy ponownie warunki dla niej staną się korzystne.

Dobre efekty w usuwaniu grzybicy układu pokarmowego przynosi stosowanie kwasu oktanowego, ekstraktu z pestek grejpfruta, berberyny czy kwasu kaprylowego. Niektóre źródła wskazują, że pomocny może być również olej z oregano.

W odbudowie dobrych bakterii sprawdzi się przyjmowanie probiotyków. Z kolei by usunąć stany zapalne jelit, należy starannie dobierać składniki spożywcze i komponować posiłki tak, by poprawiały ogólny stan zdrowia. Sprawdzi się dieta obfitująca w świeże, nieprzetworzone składniki spożywcze, a także produkty bogate w cenne z punktu funkcjonowania układu pokarmowego bakterie – kiszona kapusta, ogórki kiszone, jogurty naturalne, kefiry, maślanka. Dobre efekty przynosi również stosowanie siemienia lnianego oraz nasion chia. Warto ponadto zapewnić wsparcie wątrobie, poprzez włączenie do diety nasion ostropestu plamistego.

Natura, która stworzyła problem grzybicy jelit ma również skuteczne rozwiązanie, które pomaga z nim się uporać, bez efektów ubocznych, pozwalające usunąć drożdżycę jelit w najlepszy możliwy sposób! Kliknij po więcej szczegółów!

strzalka

Baner2-Paraprotex

 

 

Dodaj komentarz