Rzeżączka

Jak wygląda bezpiecznie leczenie rzeżączki?

Bakteria rzeżączki Rzeżączka to popularna choroba, o której niewiele się mówi z powodu źle pojętego wstydu. Nadal pokutuje bowiem przekonanie, że chorobą można zarazić się jedynie podczas przygodnych aktów seksualnych. Tymczasem to nieprawda. Udowodniono, że bakteria może do 4 godzin przetrwać na deskach klozetowych, ręcznikach, gąbkach, łóżkach solarnych czy też pościeli. Rzeżączką można się zarazić w publicznych toaletach, na basenie czy też śpiąc we wcześniej niewypranej pościeli, z której korzystała chora osoba.

Dotąd sądzono, że rzeżączkę stosunkowo łatwo wyleczyć…Wystarczy podać antybiotyk. Jednak niestety skala zachorowalności (w ostatnich dziesięciu latach zapadalność na rzeżączkę wzrosła dwukrotnie) i masowe używanie leków sprawiły, że bakterie uodporniły się na antybiotyki. Z tych powodów dzisiaj do leczenia rzeżączki trzeba podchodzić trochę inaczej. To ważne, zwłaszcza jeśli zależy nam na terapii bez skutków ubocznych.

Co to rzeżączka?

opryszczka wargowa 
Rzeżączka, inaczej tryper, to jedna z najczęściej występujących chorób przenoszonych głównie drogą płciową. Wywoływana jest przez dwoinkę Neisseria Gonorrhoeae.

Bakteria ta występuje bardzo często w środowisku człowieka, podobnie jak gronkowiec złocisty, którego nosicielami stale lub okresowo jest od 10 do 50% populacji.

Bakteria najczęściej atakuje układ moczowo-płciowy, w rzadkich przypadkach obejmuje inne narządy – może prowadzić do zapalenia spojówek, stawów, okostnej czy zapalenia opon mózgowych. Rzeżączka jest jedną z przyczyn zapalenia miednicy. Choroba podnosi ryzyko wystąpienia ciąż pozamacicznych. Nieleczona niestety jest przyczyną niepłodności, a w skrajnych przypadkach może kończyć się posocznicą i być zagrożeniem dla zdrowia oraz życia.

Rzeżączka u kobiet w początkowym stadium może przebiegać bezobjawowo. Może być także mylona z grzybicą pochwy, jednak poza upławami, co mogłoby sugerować „zwykłą infekcję”, jest przyczyną również nieregularnych cykli miesięcznych i obfitych miesiączek.

Trochę inaczej przebiega to u mężczyzn. Choroba rozwija się znacznie szybciej i można ją łatwiej wykryć. Już po kilku dniach od zakażenia u panów pojawia się wyraźne swędzenie oraz pieczenie, a z cewki wydostaje się ropna wydzielina. Podczas oddawania moczu zarażony mężczyzna odczuwa wyraźny ból. Trudno przeoczyć i zignorować te objawy.

Jak dochodzi do zakażenia?

Najczęstszą formą przenoszenia bakterii jest stosunek seksualny niezabezpieczony prezerwatywą. Chorobą można się zarazić także podczas seksu analnego i oralnego.

Udowodniono, że bakteria bytuje również w otoczeniu i może utrzymać się na powierzchniach, z których korzystała osoba chora. Z tego powodu tak bardzo ryzykowne jest pożyczanie innym osobom ręczników, strojów kąpielowych, korzystanie z sauny, solarium, bez odpowiedniego przygotowania tych miejsc oraz siadanie bezpośrednio na desce w publicznej toalecie.

Niestety do zarażenia może dojść również podczas porodu drogami natury. Zakażona matka może bakterie przekazać dziecku, dlatego rzeżączka jest tak groźna w ciąży, bo nierzadko powoduje nieodwracalne zmiany u dziecka.

Jak wykrywa się chorobę?

Podejrzenie występowania rzeżączki może nasunąć się po obserwacji objawów. W 100% jednak chorobę diagnozuje się po pobraniu wymazu z cewki od mężczyzn lub pochwy u kobiet. Badanie bakteriologiczne daje pewny obraz sytuacji i pozwala podjąć decyzję o kolejnych krokach.

Jak leczy się rzeżączkę?

W związku z tym, że bakterie wywołujące rzeżączkę leczy się od dziesiątków lat antybiotykami, ta powszechna metoda jest coraz mniej skuteczna. Lekarze zauważają, że bakterie są coraz bardziej odporne na antybiotykoterapię, która nie dość, że dobrze nie działa, to jeszcze powoduje szereg skutków ubocznych. Osłabia organizm i sprawia, że łatwiej złapać kolejną infekcję.

Nie mniej jednak nie wielu lekarzy o tym wie, a jeszcze więcej nic o tym nie wspomina osobom zakażonym. Dotyczy to praktycznie każdego zakażenia bakteryjnego, grzybiczego, pasożytniczego. Podczas walki z jakimkolwiek patogenem musimy pamiętać o tym, aby odbudować osłabioną odporność organizmu. Kiedy będziemy wiedzieli, że jest osłabiona? Silny i zdrowy organizm jest w stanie sam bronić się przed atakiem intruzów z zewnątrz, jeśli więc dochodzi do inwazji możemy mieć pewność, że równowaga układu immunologicznego jest zachwiana.

 

Czy jest alternatywa?

Na szczęście tak. Przynosi ją Matka Natura, która tworząc chorobę o nazwie rzeżączka, udostępnia również antidotum.

Znana jest długa lista naturalnych składników wykazujących silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze. Moc zamknięta w roślinach ma tę przewagę nad antybiotykami, że nie powoduje żadnych skutków ubocznych i można korzystać z niej za każdym razem, gdy jest taka potrzeba.

strzalka

 

Pasożyty leczenie naturalne

 

Bibliografia:

Choroby zakaźne i pasożytnicze, Z. Dziubek

 

Dodaj komentarz