Piołun – jedno z najlepszych ziół na pasożyty

wormwood-1338208_960_720Piołun przed laty był bardzo popularny, szczególnie wśród artystów. Jednym z ulubionych trunków, był przed laty absynt, nalewka ziołowa zawierająca piołun, anyż i koper. Obecnie absynt jest nielegalny w wielu krajach poza Europą, ale jego wersję pozbawioną substancji toksycznych, nadal można kupić nawet w Polsce. Piołun kojarzy się często jedynie z tym bardzo gorzkim trunkiem, jednak okazuje się, że ma on wiele ciekawych właściwości i potrafi uchronić nasze zdrowie.

Jego najważniejszą zaletą, jest łatwe eliminowanie pasożytów wewnętrznych, a szczególnie, glist i owsików. Z tego powodu, piołun wchodzi w skład wielu ziołowych mieszanek na pasożyty. Jakie są najważniejsze zastosowania piołunu? Piołun zawiera substancję określaną jako artemizyna, która ma bardzo silne działanie przeciwmalaryczne.

To nie koniec jego właściwości. Badania wskazują na to, że piołun jest w stanie pokonać komórki nowotworowe (o ile uda się go dostarczyć do tych komórek w odpowiednim stężeniu). Może być używany także w leczeniu anoreksji (poprawia apetyt), anemii, wzdęć, bólów brzucha i niestrawności.

Piołun stosuje się także jako dodatek do napojów alkoholowych. Czy to zioło o wielu zastosowaniach, jest w stanie także zmniejszyć ilość pasożytów w organizmie i leczyć raka? Badania wskazują, że jest to bardzo prawdopodobne.

Jeśli chcesz przyjmować preparaty z piołunem, powinieneś także poznać informacje na temat tujonu. To trujący składnik, którego praktycznie nie znajdziemy w komercyjnych produktach z piołunem.

6 najważniejszych korzyści piołunu

1. Leczenie malarii

Malaria to bardzo poważna choroba wywołana przez pasożyty. Do zarażenia dochodzi przez ugryzienie zarażonego komara, wprowadzającego do organizmu zabójcze pierwotniaki. Artemizyna, czyli jeden ze składników piołunu, to potężny środek przeciwmalaryczny. Zmniejsza on ilość pierwotniaków w organizmie i prowadzi do wyleczenia. WHO zaleca stosowanie leków opartych na tej substancji, przez osoby, które chorują na mniej zaawansowane formy malarii.

Artemizyna ma także działanie antyoksydacyjne, czyli usuwa z organizmu wolne rodniki. Dzięki temu można także zniszczyć komórki pasożytów malarii. Co ciekawe, chinina także leczy malarie i też ma bardzo gorzki smak.

2. Działanie przeciwrakowe

Według ostatnich badań, duża zawartość żelaza w artemizynie, zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów i hamuje ich rozwój. Zauważono to na przykład przy nowotworze piersi. Komórki rakowe łatwo wchłaniają żelazo z piołunu, ponieważ chłoną je z innych komórek. W 2012 roku przeprowadzono badania, w których zauważono, że najłatwiej przebiega leczenie tych komórek nowotworowych, które zawierały w sobie najwięcej żelaza. Jednym ze sposobów na zwiększenie zawartości żelaza w tych komórkach, może być właśnie stosowanie ekstraktu z piołunu.

Efekty jego działania są bardzo imponujące. Co więcej, zdrowe komórki nie wykazują żadnych zmian, a komórki nowotworowe, giną w ciągu 16 godzin. Może być to związane ze zwiększoną ilością receptorów, które absorbują żelazo i występują jedynie w komórkach nowotworowych.

259183253_95daf17d5f

3. Pozbądź się pasożytów

Piołun to jeden z najlepiej poznanych sposobów na pasożyty wewnętrzne, w szczególności, na glisty i owsiki. Owsiki to jeden z najpopularniejszych pasożytów na świecie, który bardzo łatwo przenosi się na inne oosby. Nicienie i glisty występują rzadziej, ale dają poważniejsze objawy i są groźniejsze dla zdrowia. Zarażenie owsikami daje charakterystyczne objawy, takie, jak silny świąd, kaszel, skrócenie oddechu, bóle brzucha, biegunka i mdłości, krew w stolcu i chudnięcie, mimo prawidłowego odżywiania. W zaawansowanych przypadkach, pasożyty pojawiają się także w stolcu i wymiotach.

Pasożyty występują u większości zwierząt, jednak my, ludzie, możemy z nimi walczyć. Zanim sięgniesz po substancje chemiczne, wypróbuj działanie piołunu. Bardzo popularnym preparatem na pasożyty jest ekstrakt czarnego orzecha (Now Foods), w którego skład wchodzi piołun, czarny orzech i ekstrakt z goździków. Połączenie tych substancji odżywczych, ułatwia pozbycie się pasożytów. Na rynku znajdziesz wiele podobnych preparatów, które mają podobną skuteczność. Ważne jest to, by przyjmować zioła przeciwpasożytnicze w jednym czasie, by zaatakować je silnie z kilku stron.

4. Leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna

Pierwsze badania wskazują na to, że ekstrakt z piołunu, stosowany 3 razy dziennie, zmniejsza objawy tej choroby autoimmunologicznej. Pozytywne efekty zauważono także u osób, które przyjmują leki sterydowe. Niektórzy pacjenci tak dobrze reagowali na podawanie piołunu, że można było zmniejszyć dawkę leków sterydowych, lub całkiem je odstawić.

Korzystne działanie piołunu zauważono u 90% chorych. U 65% badanych udało się osiągnąć pełną remisję choroby. U większości osób, poprawa stanu zdrowia utrzymała się do 20 tygodni po odstawieniu sterydów.

Co prawda, są to dopiero wstępne badania, ale działanie piołunu w przypadku chorób autoimmunologicznych, wydaje się imponujące. Być może, gdy poznamy szczegóły mechanizmu jego działania, będzie możliwe stosowanie go w regularnej terapii. W tej chwili, wyniki można potraktować jako ciekawostkę.

5. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze

Badania in vitro wskazują na to, że olejek eteryczny z piołunu, ma silne działanie na bakterie, wirusy i grzyby. Jego działanie jest tak silne, że radzi sobie nawet ze szczególnie zjadliwymi bakteriami, takimi, jak E.coli oraz salmonellą. Co roku na całym świecie, na salmonellę choruje kilka milionów osób, , a w wielu przypadkach prowadzi ona do hospitalizacji. Gdy chorują osoby szczególnie wrażliwe (dzieci, osoby starsze), staje się ona realnym zagrożeniem dla zdrowia. Bakteria E.coli jest jeszcze częstszą przyczyną chorób – może wywoływać biegunkę, zakażenia układu moczowo-płciowego, choroby układu oddechowego i wiele innych dolegliwości.

Piołun ułatwia zachowanie zdrowia układu pokarmowego, niszcząc bakterie, a dodatkowo, także grzyby. Tak, jak w przypadku wielu innych surowców roślinnych, najsilniejsze działanie wykazuje olejek eteryczny z piołunu. Ma on także silne działanie antyoksydacyjne.

Badania wskazują także, że olejek z piołunu, hamuje wzrost grzybów Candida. To bardzo ważna informacja z uwagi na to, jak częstym problemem jest obecnie kandydoza. Te grzyby mogą zaatakować całe ciało – zarówno jamę ustną, jak jelita i narządy płciowe. Pijąc piołun, można łatwiej pozbyć się niechcianych objawów.

6. Leczenie zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego

Gdy chorujemy na dolegliwości układu pokarmowego, zwykle zaczynamy rozglądać się za naturalnymi metodami leczenia. Moim zdaniem, to bardzo dobre rozwiązanie. Badania wskazują na to, że piołun zmniejsza objawy choroby, określanej jako zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.

Standardową metodą leczenia tej dolegliwości, jest stosowanie antybiotyków, które wywołują wiele efektów niepożądanych. Podczas badań, porównano skuteczność działania antybiotyków i leczenia ziołowego, dzięki czemu naukowcy doszli do interesujących wniosków. Zioła, takie jak piołun, olejek oregano czy ekstrakt z tymianku, skutecznie wspomagają stan organizmu, szczególnie w dolegliwościach jelitowych.

Pozytywne efekty stosowania ziół zauważono u 46 procent osób cierpiących na SIBO. Zioła nie mają także efektów ubocznych, natomiast antybiotyki, prowadzą do jeszcze większego wyjałowienia układu pokarmowego.

Zdaniem niektórych naukowców, terapia ziołowa jest niemal tak samo efektywna, co stosowanie rifaximiny. W niektórych przypadkach terapia z użyciem piołunu była skuteczniejsza nawet od jednoczesnego podawania 3 antybiotyków.

W następnym wpisie przedstawię kolejne zastosowania piołunu

Kategorie

Dodaj komentarz