Popularne mity na temat pasożytów u zwierząt

Pasożyty nieodłącznie kojarzą się nam z jedzeniem mięsa, a wiele osób tak bardzo się ich obawia, że są w stanie całkowicie zmienić dietę, by uniknąć narażania się na ich atak. Co gorsza, do zmiany diety zachęca się także naszych pupili, takich, jak psy i koty, co często kończy się dla nich bardzo źle.

Choroby pasożytnicze z jednej strony są niedoceniane i zapominane – pomija się je na przykład przy diagnozie, a z drugiej, wzbudzają one niepotrzebną panikę. Na temat chorób pasożytniczych panuje też wiele błędnych mitów, z których najważniejsze to między innymi:

  • Duże ryzyko zakażenia włośniem – włosień został niemal całkowicie wyeliminowany ze świńskiego mięsa.
  • Ogromne zagrożenie ze strony pasożytów wewnętrznych dla człowieka – codziennie w sieci można znaleźć wypowiedzi osób, które twierdzą, że ich organizmy są zatruwane przez pasożyty. Oczywiście, nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością, bo pasożyty w tak dużym nasileniu nie występują prawie nigdy.

Wiele mitów narosło także na temat pasożytów u zwierząt domowych – w tym artykule, przedstawię kilka z nich.

1 Środki zapobiegające zakażeniu pasozytem, pomagają w zabiciu jego dorosłych form

Pasożyty mają bardzo skomplikowany cykl rozwojowy, a środki, które działają na pewne formy pasożyta, zwykle nie dają żadnych efektów, jeśli chodzi o jego eliminację w innym stadium. Z tego powodu, terapię przeciwpasożytniczą stosuje się zwykle w dwóch lub więcej turach, które następują w niewielkim odstępie od siebie.

Preparaty zapobiegające zakażeniu dirofilarią, działają jedynie na pasożyty w 3 i 4 stadium rozwoju, natomiast są zupełnie nieskuteczne, na dorosłe pasożyty. Jeśli u psa dojdzie do zakażenia i rozwoju pasożyta, weterynarz musi zaordynować inne leki. W rejonach świata, w których szczególnie często dochodzi do zachorowania na tego pasożyta, leki przeciwpasożytnicze działające na larwy, należy podawać cały czas.

2 – Pasożyt występuje tylko u zwierząt, które przejdą pozytywnie test na antygeny

Diagnostyka pasożytów u zwierząt i ludzi jest nadal niedoskonała, a badania oparte na wykrywaniu antygenów na danego pasożyta, nie dają jednoznacznych odpowiedzi. Istnieje wiele przyczyn, dla których we krwi mogą pojawić się antygeny, świadczące o zakażeniu. Antygeny mogą też się nie pojawić (lub nie zostać wykryte), mimo faktu, że zwierze cierpi na pasożyty.

Co więcej, niektóre mniej groźne pasożyty, mogą być przyczyną wydzielania przez organizm psa podobnych antygenów, co w przypadku zarażenia dirofilarią. Jeśli weterynarz zasugeruje się tymi wynikami, może na przykład zastosować terapię, która będzie nieskuteczna i dodatkowo osłabi organizm.

3 – Kleszcze przenoszące pasożyty, są aktywne jedynie wiosną i latem

Istnieje wiele gatunków kleszczy, które przenoszą choroby zakaźne. Niektóre z nich, są aktywne nawet zimą i mogą stać się przyczyną babeszjozy i boreliozy. W umiarkowanym klimacie, dość prawdopodobne jest złapanie kleszcza podczas jesiennego spaceru. Warto o tym pamiętać, ponieważ wielu właścicieli psów, zabezpiecza swoich pupili przed kleszczami jedynie podczas ciepłych dni.

4 – Zwierzęta przebywające stale w domu, nie łapią pasożytów

Na pasożyty w którymś okresie swojego życia, cierpi niemal 100% kotów i spora część psów. Zwierze może zakazić się pasożytem nie tylko jedząc upolowane mięso, ale także przez kontakt z odchodami innych zwierząt (na przykład na trawniku), lub zjedzenie zakażonej pchły. Jaja pasożytów są wszechobecne i dlatego, tak trudno jest uniknąć zakażenia.

5 – Człowiek może zarazić się od swojego pupila wszystkimi pasożytami, które u niego występują

Nie wszystkie pasożyty, które występują u psa lub kota, będą dobrze czuły się w organizmie człowieka. Pasożyty zawdzięczają swój sukces ewolucyjny, bardzo dobremu przystosowaniu do środowiska w którym żyją. Wiele gatunków pasożytów ginie, gdy nie trafi na właściwego gospodarza, w określonym stadium rozwoju.

6 – Mój pies/kot nie ma pasożytów

Pasożyty rozwijają się bardzo wolno, a gdy u psa lub kota pojawią się pierwsze objawy zakażenia, zwierze może być już bardzo chore. Pamiętaj o tym, że na pasożyty choruje większość kotów i psów, dlatego konieczne jest wykonywanie regularnego odrobaczania. Warto prowadzić książeczkę zdrowia psa i kota i zapisywać w niej, kiedy zwierze ostatnio było szczepione i odrobaczane.

7 – Moje zwierze ma pchły, tak jak każde i się tym nie przejmuję

Ciągłe drapanie się, może wskazywać na to, że zwierze ma pchły lub wszy. To problem, z którym trzeba jak najszybciej rozpocząć walkę, ponieważ pasożyty zewnętrzne, mogą przenieść się na człowieka. Co więcej, przenoszą one inne pasożyty oraz wirusy i bakterie.

Kategorie

Dodaj komentarz