Reakcja Jarisha-Herxheimera – jeden z najpoważniejszych objawów wywoływanych przez zatrucie pasożytami

Diagnostyka to jeden z najtrudniejszych elementów pracy lekarza. Objawy wielu chorób są tak mylące, że lekarz może je łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami,a przepisując leki, nie ma 100% pewności, że są one wycelowane w odpowiednią chorobę. Jeszcze większym paradoksem jest to, że leczenie wielu chorób wiąże się z ryzykiem większym, niż zagrożenie wywoływane przez samą chorobę. Przykłady – bardzo poważne objawy odnotowuje się przy leczeniu boreliozy, a także nowotworów.

W przypadku chorób pasożytniczych, podczas leczenia można odnotować znacznie pogorszenie samopoczucia, spowodowane reakcją Herxheimera.

Chemioterapia natomiast, wpływa negatywnie na samopoczucie i niszczy organizm. Pacjenci leczeni na boreliozę, muszą liczyć się z wystąpieniem reakcji Jarischa-Herxheimera, do której dochodzi pod wpływem stosowanych antybiotyków. Wina nie leży w samych lekach, które zostały użyte do leczenia choroby – objawy mogą pojawić się także po zastosowaniu skutecznych środków ziołowych. Nazwa reakcji pochodzi od nazwisk dwóch dermatologów, Adolfa Jarischa i Karla Herxheimera, którzy opisali ją na przełomie XIX i XX wieku w leczeniu kiły.

W niektórych publikacjach pojawia się także informacja o reakcji Łukasiewicza-Herxheimera-Jarischa, reakcji Herxheimera, lub (w źródłach anglojęzycznych), o herxingu. Wszystkie te reakcje oznaczają ten sam objaw. Reakcja Herxheimera występuje tylko u części chorych, a jej nasilenie zależy od szeregu czynników, jak rodzaju leczenia, zaawansowania infekcji czy wrażliwości danej osoby. Reakcja Herxheimera jest bardzo nieprzyjemnym objawem i może zdezorientować pacjenta, który zamiast czuć się coraz lepiej, czuje się coraz gorzej.

Reakcja występuje najczęściej podczas leczenia boreliozy, a także poważnych chorób bakteryjnych i wirusowych, takich, jak kiła, dur, wąglik, trąd i gruźlica. Mniej nasilone objawy herxa, występują przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, gruźlicy oraz kandydozy.

Objawy pojawiają się wtedy, gdy w organizmie gwałtownie wzrasta ilość martwych bakterii, które wydzielają do krwi dużą ilość toksyn. Są one usuwane, ale zwykle zbyt wolno, by udało się oczyścić krew z toksyn. Prowadzi to do nasilonego stanu zapalnego.

thermometer-1539191_960_720

Gdy organizm rzuca wszystkie siły po to, by wyeliminować bakterie z krwiobiegu, dochodzi także do obumarcia bardzo dużej ilości białych krwinek. To także pogarsza stan chorego. Objawy reakcji Herxheimera mogą pojawiać się miejscowo, jednak taka sytuacja, pojawia się wyjątkowo. Większość chorób wywołujących reakcję Herxheimera, to dolegliwości ogólne. W niektórych chorobach, szczególnie dużo bakterii szuka schronienia w mózgu, powodując objawy neurologiczne. Można się ich pozbyć dzięki zastosowaniu odpowiednich leków, ale to także będzie przyczyną wystąpienia reakcji niepożądanych.

W takiej sytuacji dochodzi także do masowego rozpadu białych krwinek w danym miejscu.

Nasilenie reakcji Herxheimera, jest tym większe, im bardziej rozległe było samo zakażenie bakteryjne lub wirusowe. Na większe nasilenie reakcji Herx, wpływa także długotrwały czas choroby, podczas którego narasta ilość patogenów w tkankach.

W jaki sposób rozpoznać reakcję Herxheimera?

Rozpoznanie reakcji Herx jest dużym wyzwaniem, ponieważ mogą one przypominać wiele innych dolegliwości. Złe samopoczucie i objawy ze strony organizmu, mogą być wywołane także przez zatrucie chemikaliami, efekty uboczne wywołane przez leki, alergie, zmiana pogody i inne czynniki. Ta reakcja jest na tyle niepokojąca, że pojawia się w momencie, gdy terapia jest prowadzona prawidłowo i zaczynamy zdrowieć.

Aby ocenić, czy dolegliwości, których doświadczasz, pojawiły się pod wpływem reakcji Herxheimera, czy też nie, zwracaj uwagę na to, czy coś zmienia się w Twoim trybie życia i środowisku. Jeśli dojdzie do zmian w otoczeniu i jednocześnie, zaczniesz odczuwać dolegliwości, może to oznaczać, że nie są one wywołane przez reakcję Herxheimera. Co więcej, objawy pojawiające się przy okazji choroby Herxheimera, rzadko kiedy utrzymują się przez długi czas. Mogą też pojawić się także dopiero w trakcie trwania kuracji, albo w tydzień po zakończeniu przyjmowania antybiotyków o przedłużonym działaniu. Objawy zwykle zaczynają się, w kilka dni po rozpoczęciu przyjmowania jakiegoś nowego lekarstwa, dlatego warto notować sobie, jakie leki aktualnie bierzemy.

Najczęstsze objawy, które pojawiają się przy reakcji Herx, to zmęczenie, bóle mięśni i stawów, pojawienie się wysypki, nadmierna wrażliwość na światło, parestezje, uczucie oszołomienia, problemy ze snem, przewlekłe wykończenie, skurcze mięśni, poty, nadciśnienie lub niedociśnienie, bóle głowy i migreny, oraz obrzęk węzłów chłonnych. Mniej popularne objawy tej choroby, to problemy z oddychaniem, metaliczny smak w ustach, dreszcze, mdłości, wzdęcia, zaparcia lub biegunka, ciągła, niezbyt nasilona biegunka, tachykardia, porażenie mięśni twarzy, szumy uszne, wykonywanie niepotrzebnych ruchów, świąd, bóle mięśni, zapalenie spojówek oraz swędzenie gardła.
W jaki sposób zmniejszyć objawy reakcji Herxheimera?

Zacznę od tego, że przed rozpoczęciem leczenia nie da się ocenić, czy u chorego wystąpią objawy tej dolegliwości. U części ludzi nie dochodzi do nich wcale. Lekarze, którzy zdają sobie sprawę z tego, jak poważnym zagrożeniem jest ta reakcja, prowadzą leczenie w odpowiedni sposób, by zmniejszyć nasilenie dolegliwości. Po pierwsze, lekarz powinien wybrać leki i dawkowanie w taki sposób, by ograniczyć ilość mikroorganizmów do takiej, z którą może sobie poradzić Twój organizm.

W niektórych przypadkach, lekarze zalecają także stosowanie leków, które poprawiają usuwanie mikrobów z organizmu – takie właściwości, ma na przykład Olmesartan, lek o działaniu moczopędnym. Decyzja o jego przypisaniu, należy wyłącznie do lekarza.

Jest też kilka rzeczy, które możesz zrobić samemu, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji Herxheimera. Jest to na przykład unikanie stresu, jak najdłuższe odpoczywanie, oraz unikanie zanieczyszczeń w swoim otoczeniu. Aby osiągnąć ten ostatni cel, powinieneś zdrowo się odżywiać i unikać przebywania w zanieczyszczonych miejscach. Osoby, których dotknęła reakcja Herxheimera, mają często obniżony nastrój. Z tego powodu, podczas leczenia warto zachować pozytywne podejście do świata, oraz otoczyć się bliskimi.

Najważniejszą czynnością podczas wystąpienia objawów reakcji Herxheimera, jest odtruwanie organizmu. Najważniejsze w tym czasie jest zachowanie prawidłowego nawodnienia organizmu. Pij dużo wody, dzięki czemu organizm szybciej wyeliminuje toksyny. Dobrym rozwiązaniem jest także picie wody z cytryną.

Aby wyeliminować toksyny z organizmu, warto kąpać się w wodzie z dodatkiem soli gorzkiej.

Sól Epsom naturalnie wyciąga toksyny z organizmu. Dzięki kąpielach w soli Epsom, możesz poprawić swój nastrój i odzyskać utracone siły.

Jeśli Twoja skóra pod wpływem choroby nie stała się bardzo wrażliwa, warto udać się na masaż. Ucisk na mięśnie pozwala usunąć toksyny, które się w nich zgromadziły. Odpowiednie wykonany masaż, wspiera także pracę układu limfatycznego i przyśpiesza detoks.

Mniej popularne metody odtruwania organizmu, to stosowanie lewatyw. Niektórzy ludzie wykonują nawet lewatywy z kawy, jednak mogą być one bardzo szkodliwe dla zdrowia, ze względu na podwyższenie ciśnienia oraz ryzyko zakażenia.

W skrajnych przypadkach, reakcja Herxheimera może okazać się groźniejsza niż choroba, z którą wcześniej mieliśmy do czynienia i wymaga stosowania silnych leków. Jeśli podczas leczenia choroby zauważyłeś, że Twoje samopoczucie jest coraz gorsze i pojawiają się u Ciebie takie objawy, jakie wymieniłem w tym artykule, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.

Kategorie

Dodaj komentarz