Pasożyty to w dzisiejszym świecie temat tabu, który poruszamy co najwyżej w rozmowie z lekarzem lub farmaceutą w aptece. Niestety, ale na „robaki”, najbardziej narażone są rodziny, w których jest zwierze domowe. Około 34% psów w krajach rozwiniętych, cierpi na pasożyty. Około 14% osób, cierpi na pasożyty, a duża część zachorowań wiąże się z kontaktem właśnie ze zwierzętami domowymi. Zakażenie może przebiegać w dwie strony – czasem to pies lub kot, zaraża się glistami lub tasiemcem, który został zawleczony na przykład przez dziecko, które chodzi do przedszkola. Znacznie częściej, choroba zaczyna się właśnie od zwierząt domowych. Pasożyty są nieprzyjemne, ale nie zmienia to faktu, że trzeba z nimi aktywnie walczyć, szczególnie, jeśli mowa o zwierzętach.
Czy posiadanie psa lub kota, zwiększa ryzyko zachorowania na pasożyty?
Niestety, ale tak, większość zwierząt domowych, to łakomy kąsek dla pasożytów. Zwierzęta domowe mogą być przyczyną pasożytów skórnych, jak pchły czy kleszcze. U psów z długą, ciemną sierścią, ich wypatrzenie jest bardzo trudne. O tym, że zwierze ma pasożyty zewnętrzne, można łatwo się przekonać, obserwując je. Zwierze, któremu dokuczają pchły, będzie się z zapałem drapało, gryzło i wyrywało sobie sierść. Objawy pasożytów wewnętrznych, takich, jak glisty, tasiemce czy tęgoryjce, nie są tak oczywiste. Niektóre z ich objawów, to saneczkowanie, wymioty, biegunka i utrata wagi, pomimo prawidłowego karmienia. Pojawiają się one jednak dopiero wtedy, gdy zakażenie jest już masywne i trudno jest walczyć z pasożytami.
Aby zapobiegać pasożytom, warto przynajmniej raz do roku podawać im preparat przeciwpasożytniczy. Jeśli zachowanie zwierzęcia Cię niepokoi, warto wykonać badanie stolca na zawartość pasożytów. Niestety, ale nie zawsze jego wynik jest prawidłowy. Badania pozwalają także wykryć pasożyty krwi. Należy pamiętać o tym, że za każdym razem, gdy w domu pojawi się nowe zwierze, należy udać się z nim do weterynarza, który oceni jego stan zdrowia. Jeśli zwierze jest osłabione i nie były nigdy odrobaczane, istnieje duża szansa na to, że cierpi ono na pasożyty i trzeba je poddać kuracji.
Jakie jest ryzyko?
Pasożyty są specyficznym zagrożeniem – tak długo, jak pozostają niewykryte, nie martwimy się o nie. Niestety, ale nie zmienia to faktu, że mogą one wywoływać poważne zagrożenie dla zdrowia. W przypadku zwierząt, których diagnostyka jest znacznie trudniejsza niż ludzi, należy położyć większy nacisk na zapobieganie pasożytom oraz leczenie prewencyjne, nawet wtedy, gdy nie mamy pewności, że zwierze choruje. Mogą stać się one na przykład przyczyną osłabienia organizmu zwierzaka i zachorowania na inne dolegliwości. Ważny jest też wiek i masa ciała zwierzęcia. Pchły u dorosłego psa stanowią niewielki (ale dokuczliwy) problem, natomiast u szczeniaka, duża ilość pcheł może prowadzić do anemii. Kleszcze są groźne dlatego, że przenoszą one bardzo poważne choroby, takie, jak borelioza, choroby riketsjowe (raczej nie występują w Polsce), babeszjoza, anaplazmoza i wiele innych. Pasożyty wewnętrzne, powodują wymioty, problemy jelitowe, niedożywienie i utratę wagi oraz anemię. Mogą być także przyczyną stanów zapalnych i osłabienia odporności. Niektóre choroby pasożytnicze, bardzo osłabiają organizm i jeśli są nieleczone, mogą prowadzić do śmierci pacjenta. Podsumowując ten fragment – pasożyty są bardzo poważnym zagrożeniem dla organizmu i należy na nie zwrócić szczególną uwagę, gdy w domu mamy zwierzęta domowe oraz małe dzieci. Dzieci są szczególnie narażone na pasożyty, ponieważ mogą na przykład brać różne rzeczy do buzi, lub brudzić sobie palce ziemią, w której znajdują się jaja pasożytów.
Co mogę zrobić, by lepiej chronić swoją rodzinę i zwierzęta?
Nie panikuj – najlepszą metodą walki z pasożytami, jest zapobieganie. Często nie zdajesz sobie sprawy z tego, że niektóre środki przeciwpasożytnicze, podawane zarówno ludziom, jak i zwierzętom, działają na różne rodzaje pasożytów. Preparaty przeciwko owsikom czy tasiemcom, działają zwykle także na inne pasożyty. Ciekawym faktem jest też to, że preparaty na pchły, chronią zwierzęta także przed tasiemcami. Pchły i kleszcze, są częstymi nosicielami tego pasożyta. Jeśli nie jesteś pewny, jakie preparaty przeciwpasożytnicze wybrać dla swojego psa lub kota, skonsultuj się z lekarzem. Najskuteczniejsze preparaty można kupić jedynie na receptę. Warto także regularnie przeprowadzać badania na obecność pasożytów.
Dzięki temu, zapobieganie rozwojowi pasożytów jest znacznie łatwiejsze. Należy pamiętać o tym, że jak najbardziej możliwe jest wychowywanie pd jednym dachem zarówno małych dzieci, jak i zwierząt. Niektóre osoby działają w inny sposób – raz na kilka miesięcy, wykonują u siebie kurację oczyszczającą, która pozwala się im pozbyć pasożytów i złogów zalegających w jelitach. Dzięki temu, mają pewność, że pasożyty są im nie straszne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat pasożytów, którymi można zarazić się od zwierząt, porozmawiaj na ten temat z lekarzem lub weterynarzem.
To znacznie pewniejsze źródło informacji, niż na przykład Internet, w którym można znaleźć wiele, często wykluczających się informacji. Chyba najważniejszą zasadą dotyczącą zdrowia zwierząt, jest ich regularnie odrobaczanie, szczególnie wtedy, gdy są małe.