W jaki sposób można uniknąć boreliozy?

fly-fishing-1730842_960_720

1 Unikaj obszarów, na których mogą występować kleszcze

Kleszcze występują przede wszystkim w lasach i w miejscach z wysoką trawą i krzewami. Jeśli chcesz wybrać się na wędrówkę po górach lub po lasach, powinieneś trzymać się głównych ścieżek i unikać przedzierania się przez zarośnięte miejsca. Kleszcze są największym problemem zwłaszcza wiosną i latem. Nie zapominajmy o tym, że borelioza może zaatakować także naszego psa, dlatego raczej trzeba unikać spuszczania go ze smyczy w niebezpiecznych rejonach.

2 Dobrze się ubierz

Wybierając się latem na przechadzkę do lasu, raczej nie mamy ochoty na ubieranie długich spodni i ciężkich butów, jednak jest to niezbędne, by utrudnić życie kleszczom. Jeśli wiesz, że podczas podróży będziesz często przechodził przez wysoką trawę i krzaki, ubierz długie spodnie i wpuść ich nogawki w buty. Przyda się także koszula lub bluza z długim rękawem. Ubranie powinno być dość ciasno zapięte w okolicy szyi, rękawów i kostek, dlatego dobrym wyborem będzie strój, wyposażony w ściągacze w tych okolicach. Ciemne, maskujące ubrania są lepszym wyborem od jasnych, ponieważ utrudniają one kleszczom wyśledzenie nas.

3 Użyj preparatu odstraszającego kleszcze

Repelenty pozwalają uchronić się od kleszczy i komarów, dlatego warto pamiętać o ich stosowaniu. Większość preparatów chemicznych można stosować dopiero u dzieci od 3 lat, dlatego lepszym rozwiązaniem, mogą być naturalne olejki eteryczne. Działanie odstraszające na kleszcze, ma między innymi olejek eukaliptusowy oraz cytrynowy.

4 Zabezpiecz swój ogród przed kleszczami

Ten punkt dotyczy osób, które mają własne podwórko i ogród. Kleszcze uwielbiają nieporządek, dlatego aby zabezpieczyć się przed nimi, warto regularnie kosić trawę, grabić liście oraz przycinać krzaki. Kleszcze mogą chować się także w stosach drewna, dlatego należy przechowywać je pod dachem, albo na słońcu. Jeśli nie masz czasu na pielęgnację ogrodu, poproś o pomoc kogoś z rodziny lub przyjaciół.

5 Sprawdzaj, czy na Twojej skórze nie ma kleszczy

Wracając z miejsca, w którym mogły znajdować się kleszcze, dokładnie sprawdź swoje ubranie i skórę. Kleszcze potrafią być bardzo małe, jednak jeśli przeprowadzisz inspekcję zaraz po przyjściu do domu, będziesz miał dużą szansę na to, że nie zdążą one przyssać się do skóry.

6 Po powrocie do domu, weź gorący prysznic

Nie każdy kleszcz przysysa się do skóry od razu po tym, jak się na niej znajdzie. Wiele z nich można usunąć, jeśli zaraz po powrocie do domu, weźmiemy gorący prysznic. Ponieważ kleszcze mogą kryć się także w naszych ubraniach, należy je uprać w wysokiej temperaturze lub je wyprasować.

Co zrobić, jeśli znajdę kleszcza?

Należy jak najszybciej usunąć go ze skóry, za pomocą pęsety lub mini-lassa do usuwania kleszczy. Kleszcza łapiemy jak najbliżej skóry, a następnie wyciągamy go, używając dość dużej siły. Dobrym rozwiązaniem może być też usunięcie kleszcza za pomocą specjalnego urządzenia, które działa na zasadzie próżni. Nie wolno niszczyć przyssanego kleszcza, przypalać go, ani polewać go różnymi substancjami. Po usunięciu kleszcza, odkaź miejsce ugryzienia i sprawdzaj, czy nie wystąpiły u Ciebie typowe objawy boreliozy. Jeśli pojawi się wysypka w kształcie okręgu, jak najszybciej udaj się do lekarza.

W jaki sposób leczy się boreliozę?

Największe szanse na wyzdrowienie mają osoby, które udały się do lekarza wkrótce po ugryzieniu, czyli od około 2 do 3 tygodni. W większości przypadków, lekarz zaleci przyjmowanie antybiotyków doustnych. Jeśli choroba zdążyła się rozwinąć, koniecznie będzie podawanie antybiotyków dożylnych. Często jednokrotna terapia to zbyt mało, by osiągnąć pełne wyzdrowienie, dlatego też leczenie może polegać na kilku dawkach antybiotyków, podawanych w odstępie kilku tygodni.

W sieci zwykle napotykam na relacje osób, które cierpią na przewlekłą, nawracającą boreliozę, która znacznie utrudnia im funkcjonowanie. W rzeczywistości szansa na pełne wyzdrowienie jest bardzo duża, bo wynosi około 80 – 90 %.

Podsumowując, borelioza stanowi realne zagrożenie, ale w większości przypadków, jest spowodowana naszą beztroską i brakiem ostrożności. Aby uniknąć tej choroby, zadbaj o prawidłową profilaktykę, czyli właściwy strój oraz unikanie miejsc, w których może być dużo kleszczy. Cały czas pojawiają się nowe metody leczenia boreliozy, dzięki czemu, nie jest ona tak groźna, jak na przykład 10 lat temu.

Kategorie

Dodaj komentarz