Nasiona dyni są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla osób, które szukają zdrowej przekąski.
Nasiona dyni są bogatym źródłem takich minerałów, jak magnez, mangan, miedź i cynk. Znajdziemy w nich także sporo zdrowego oleju oraz białka. Nasiona dyni są też źródłem fitosteroli i antyoksydantów, które pozwalają pozbyć się wolnych rodników.
Zawierają także dużą dawkę błonnika, przez co poprawiają pracę jelit. Surowe nasiona dyni, mają także silne działanie, jeśli chodzi o likwidowanie pasożytów.
Ich niewątpliwą zaletą jest bezproblemowe przechowywanie – nie wymagają one przechowywania w lodówce, a także są z natury świetnie zabezpieczone przed zanieczyszczeniami. Z tego artykułu dowiesz się, dlatego łuskanie pestek dyni jest doskonałym wyborem.
10 najważniejszych korzyści z jedzenia nasion dyni
1. Zapewnienie odpowiedniej ilości magnezu
Magnez wpływa na cały organizm – uczestniczy między innymi w tworzeniu ATP, syntezie RNA i DNA. Jest konieczny dla zachowania prawidłowej pracy serca, zdrowia kości oraz zębów. Wpływa także na zdrowie jelit oraz dobre samopoczucie. Nasiona dyni zawierają go bardzo dużo.
Magnez wpływa pozytywnie na ciśnienie krwi oraz zapobiega chorobom układu naczyniowego.
2. Cynk
Pestki dyni zawierają także dużą ilość cynku. Ten minerał jest odpowiedzialny za odporność, prawidłowe podziały DNA, nastrój i odczuwanie bodźców za pomocą zmysłów, wydzielanie insuliny i pracę męskiego układu płciowego.
Jednocześnie, często dochodzi do niedoboru cynku, co jest wywołane coraz gorszą jakością gleby, stosowaniem leków oraz dietą, w której jest zbyt mało mięsa. Niedobór cynku jest związany z takimi chorobami, jak przeziębienia oraz grypa, depresja, trądzik, niska masa urodzeniowa, problemy z uczeniem się oraz złe wyniki w nauce.
3. Kwasy omega-3
Surowe orzechy i pestki są dobrym źródłem kwasów omega-3, przede wszystkim alfa-linolenowego i ALA. Kwasy ALA są nam potrzebne, między innymi ze względu na pozytywny wpływ na poziom insuliny. Odpowiednia ilość kwasów omega-3 jest konieczna dla zachowania zdrowia układu krwionośnego oraz jelit.
4. Zdrowie prostaty
Olej z dyni to wpływa korzystnie także na zdrowie prostaty. Jego pozytywne działanie wynika z dużej zawartości cynku, który zmniejsza rozwój przerostu prostaty. Badania wskazują na to, że pozytywne działanie na prostatę ma zarówno olej z dyni jak i jej nasiona.
5. Zmniejszanie poziomu glukozy we krwi
Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują na to, że poprawia ona gospodarkę insuliną.
6. Wpływ na organizm kobiet w wieku menopauzalnym
Nasiona dyni zawierają dużo fitoestrogenów, które mogą wpływać korzystnie na organizm kobiet cierpiących na menopauzę. Dzięki nim, można zmniejszyć takie objawy, jak uderzenia gorąca, bóle stawów oraz bóle głowy.
7. Wspieranie zdrowia serca i wątroby
Nasiona dyni zawierają dużą ilość zdrowych tłuszczów, antyoksydantów oraz błonnika. Są one niezbędne dla zachowania zdrowia serca i wątroby.
8. Dużą zawartość tryptofanu dla zdrowego snu
Jedząc nasiona dyni, uzupełniamy niedobór tryptofanu. To aminokwas, który w organizmie jest konwertowany do serotoniny i melatoniny. Jedząc nasiona dyni na kilka godzin przed snem, ułatwimy sobie zasypianie.
9. Zmniejszenie stawów zapalnych
Nasiona dyni mają także interesujące działanie przeciwzapalne. Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują na to, że działanie nasion dyni, jest silniejsze od wielu leków przeciwzapalnych stosowanych przy chorobach świeżych, ale bez efektów ubocznych.
10 Nasiona dyni na pasożyty
To jedno z najciekawszych zastosowań nasion dyni – szczególnie wartościowe, są świeże i jeszcze wilgotne pestki. Istnieje wiele przepisów, na kuracje z użyciem pestek dyni.
Wpływają one przede wszystkim na układ nerwowy pasożytów – substancja aktywna kukurbitacyna, którą zawierają, paraliżuje pasożyty. Dzięki temu, nie mogą się one przemieszczać i zostają łatwo wydalone wraz z ruchami jelit.
Podczas terapii z użyciem pestek dyni, należy stosować preparaty o działaniu przeczyszczającym, takie, jak trifala czy senes i kruszyna, które przyśpieszają usuwanie pasożytów z organizmu.
Jaki jest najlepszy sposób przyjmowania nasion dyni?
Nasiona dyni powinny być przyjmowane na surowo, aby zachować jak największą ilość substancji aktywnych. Przed jedzeniem nasion upewnij się, czy nie pachną one pleśnią – w przypadku wilgotnych nasion, zalęga się ona wyjątkowo prosto. Najlepszym rozwiązaniem są organiczne nasiona, które nie są zanieczyszczone pestycydami i innymi substancjami chemicznymi.
Najwięcej skorzystasz z ich korzyści, kupując dynię na targu i samemu wydłubując z niej nasiona. Zamiast prażyć nasiona dyni, możesz je wysuszyć używając powietrza o niskiej temperaturze. Można je także suszyć po rozłożeniu na płaskiej powierzchni w temperaturze pokojowej. Dzięki temu, będziesz mógł je przechowywać dłużej. Dobrej jakości nasiona można kupić także w Internecie.
Jeśli lubisz nasiona prażone, wrzuć je na patelnię o niskiej temperaturze. Nasiona można prażyć w temperaturze do 75 stopni Celsjusza. Zyskają na smaku, jeśli posypiesz je solą himalajską i będziesz prażył około 15 – 20 minut.
Jak używać pestek dyni?
Zblenduj 130 gramów łuskanych, surowych nasion dyni w blenderze z filiżanką mleka kokosowego i wodą. Mleko kokosowe poprawia funkcjonowanie jelit. Zamiast niego, możesz zastosować mleko kokosowe lub konopne. Osoby, które cierpią na pasożyty, powinny ograniczyć jedzenie nabiału oraz cukru.
Jeśli chcesz, by Twoje smothie było gładsze, dodawaj nasiona dyni niewielkimi porcjami. Warto zainwestować także w blender wysokiej jakości.
Następnie przelej miksturę do szklanki, pomagając sobie łyżką.
Preparaty na pasożyty, takie, jak ta mieszanka, zwykle przyjmuje się na pusty żołądek z samego rana. Napój jest smaczny, ale jednocześnie będzie bardzo syty i możesz mieć problem z jego wypiciem do końca. Jeśli tak jest, dodaj do niego trochę stewii lub innego naturalnego słodzika. Nie można słodzić go cukrem, a także nie powinno się do niego dodawać aspartamu i innych słodzików.
Godzinę po wypiciu smoothie, wypij dużą szklankę wody. W dniu, w którym walczysz z pasożytami, zastosuj lekkostrawną dietę. Nasiona dyni niedługo zacząć działać i Twój organizm będzie mógł pozbyć się pasożytów.
Warto też przyjąć jakiś preparat przeczyszczający. Trifala to bardzo silny środek, który doskonale tu się sprawdzi. Możesz też zastosować inne środki na przeczyszczenie, takie, jak senes czy kruszyna. Zaczekaj przynajmniej 2 godzin, zanim zjesz normalny posiłek.
Terapię jest najlepiej przeprowadzać w dniu, kiedy przebywamy w domu, ponieważ musisz się liczyć z kilkoma wizytami w ubikacji.