Pijawki oraz ich działanie na zdrowie

pobraneZdrowotna moc pijawki znana od wieków

Pijawki z całą pewnością nie należą do żyjątek, które darzymy popularnością. Większość ludzi kojarzy te pasożyty ze średniowiecznych metod leczenia różnych dolegliwości, natomiast wędkarze, czasem zakładają je na haczyk. Przy bliższym poznaniu okazuje się, że te prymitywne organizmy, mogą zaoferować człowiekowi wiele korzyści zdrowotnych.

Pijawki występują w Europie południowej, na Uralu oraz w krajach ulokowanych w basenie Morza Śródziemnego. Pojawiły się również w Ameryce Północnej. Ich naturalnym miejscem występowania są zbiorniki wody stojącej, najlepiej porośnięte trzciną. Są to niewielkie stworzenia, ciemnobrązowe z czerwonymi smugami. Otwór gębowy pijawki zakończony jest przyssawką. Długość ciała pijawki wynosi maksymalnie 15 centymetrów, a dzięki napompowaniu ciała krwią pijawka rośnie pięciokrotnie. Składa jaja w kokonach do gleby na brzegu zbiornika wodnego. Jej pokarmem jest krew kręgowców. Jest w stanie jednorazowo pobrać 10-15 mililitrów krwi. Krew przechowywana jest w uchyłkach jelita. Pijawka pobiera krew bezboleśnie, przeważnie wypija krew żab, ssaków lub gadów. Nie gardzi krwią człowieka. Pijawki wytwarzają hirudynę. Po wyssaniu krwi przez pijawkę człowiek czuje swędzenie oraz obrzęk. W Polsce do leczenia stosuje się przeważnie pijawki z Europy Wschodniej oraz Azji. Polskie pijawki wyginęły w wielu miejscach z uwagi na zanieczyszczenie środowiska naturalnego. Od 1995 roku pijawki są w Polsce chronione. Zostały zaliczone do gatunków wysokiego ryzyka narażonych na wyginięcie, jednak w wielu miejscach, występują w dużej ilości.

Specjaliści twierdzą…

Zdaniem ekspertów leczenie pijawkami jest korzystne w przypadku takich schorzeń, jak: choroby naczyniowe, w tym choroba niedokrwienna serca, migrena, nadciśnienie tętnicze, żylaki kończyn dolnych, zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenia troficzne, zastój w naczyniach limfatycznych.

Pijawki pomagają również w przypadku choroby reumatycznej, choroby zwyrodnieniowej stawów i kości, zapalenia stawów, krwiaków pourazowych. Łagodzą problemy związane z chorobami Parkinsona oraz Alzheimera, pomagają przy mózgowym porażeniu dziecięcym. Działają korzystnie, lecząc zapalenie przydatków, policystyczność jajników, bezpłodność, pomagają przy zespole bolesnego miesiączkowania, łagodzą objawy menopauzy, kurują zapalenie błony śluzowej pochwy i macicy.

Nie wszyscy wiedzą, że pijawki mają zbawienny wpływ na leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, pęcherzyka żółciowego, okrężnicy, hemoroidów. Są pomocne w kurowaniu astmy oskrzelowej, przewlekłego zapalenia oskrzeli, rozedmy płucnej i zakrzepicy płucnej.

Dzięki nim mija zapalenie nerwu usznego, ostre zapalenie ucha, zapalenie komórek sitowych, proces zapalny oka, jaskra. Pomagają wyleczyć ospę wietrzną, łuszczycę, kolagenozy, zapalenie skóry – spektrum ich działania jest dość szerokie.

Dzięki nim mijają zapalenia dziąseł, miazgi zęba, krwiaki w jamie ustnej, zapalenie ślinianek. Pijawek powinni używać specjaliści w dziedzinie hirudoterapii. Na rynku można kupić pijawki, ponieważ są one sprzedawane w specjalistycznych sklepach.

Pijawki na żylaki i zakrzepy

Pijawki, a w szczególności, wydzielana przez nie hirudyna, są stosowane najczęściej w leczeniu schorzeń żył i naczyń krwionośnych. Hirudyna zapobiega powstawaniu zakrzepów żylnych i „rozrzedza krew”, działając podobnie, jak aspiryna. Zapobieganie zakrzepom jest kluczowe w przypadku osób cierpiących na „syndrom metaboliczny”, łączący otyłość, cukrzycę i podwyższone ryzyko miażdżycy. Zakrzepy powodują blokowanie drobnych naczyń krwionośnych oraz zmniejszają światło większych naczyń. Z tego powodu, z miesiąca na miesiąc wzrasta ryzyko zawału i udaru. Hirudyna stosowana w terapii, jest oczyszczana i sekwencjonowana, by podać pacjentowi jak najlepiej działający związek.

Wyciąg z pijawek zmniejsza także uczucie „ciężkich nóg” i obrzęki, które towarzyszą żylakom. Co ciekawe, pijawki są szczególnie często dodawane do maści i kremów zza wschodniej granicy, a pacjenci bardzo sobie chwalą ich działanie.

Niektóre osoby samodzielnie ordynują sobie pijawki, jednak najlepiej oddać się w ręce specjalistów. Można wybrać się na kurs i po jego ukończeniu stać się specjalistą w dziedzinie hirudoterapii.

Nawet lekarze mocno wierzą w leczniczą moc pijawek tak, jak wierzyli nasi przodkowie. Oprócz działania leczniczego, pijawki mają także oddziaływanie kosmetyczne – poprawiają urodę i sprawiają, że niejedna osoba czuje się o wiele lepiej, pomagając sobie pijawkami. Wyciągi wydzielane przez pijawki można stosować do liftingu skóry twarzy, wzmacniania warstwy izolacyjnej i ochronnej skóry. Pijawki produkują serotoninę, która ma działanie uspokajające i poprawia samopoczucie. Pijawki lekarskie są hodowane w laboratoriach i wykorzystywane do celów kosmetycznych, do zabiegów oraz produkcji szerokiej gamy kosmetyków – naturalnych oraz wysokiej jakości. Dzięki temu zachowana jest pełna higiena, a pacjent jest w pełni bezpieczny.

Podsumowując, działanie pijawek jest w pełni bezpieczne, a ich moc jest ogólnie znana. Warto zatem zadbać o jakość leczenia i stosować metody naturalne, a pijawki są jedną z najbardziej naturalnych metod medycznych i kosmetycznych. Rekomendujemy pijawki jako w pełni bezpieczne wsparcie dla wielu osób dbających o własne zdrowie oraz urodę. Ludzi można podzielić na osoby, które chętnie wypróbowują niestandardowe metody leczenia, takie, jak pijawki, oraz na takie, które za nic nie skuszą się na takie leczenie. Moim zdaniem, w najbliższym czasie będzie się pokazywało coraz więcej dobrze przebadanych preparatów, które zawierają właśnie wyciągi z pijawek.

Kategorie

Dodaj komentarz